Hochei pe gheata / Corona Brasov pierde teren in Liga MOL, iar HC Miercurea Ciuc se apropie de podium

hocheiASC Corona 2010 Brasov a fost invinsa la scor, 0-5, pe reprize 0-0, 0-4, 0-1, pe terenul echipei slovace Nove Zamky, care se mentine in fruntea Ligii MOL. Cealalta echipa din tara noastra, HC Miercurea Ciuc, a castigat in deplasare, 2-1 (0-0, 2-0, 0-1) la Miskolci Jegesmedvedek. Au marcat: Novak, in minutul 30, Becze, dupa sapte minute, respectiv Fiath, cu 14 minute inainte de final. In ultimul meci al etapei, Dab Docler a castigat derby-ul budapestan, 7-1 cu UTE.
Formatia din Slovacia conduce cu 43 de puncte, din 21 de partide, urmata de Dab Docler, 42 (22), ASC Corona 2010 Brasov, 42 (24), Miskolci Jegesmedvedek, 37 (23), HC Miercurea Ciuc, 36 (22) etc.
Revenind la alegerile de luni, dupa vicepresedintii Mihai Brandabur, presedintele clubului Dunarea Galati si Cseke Szilard, director adjunct la Sport Club Miercurea Ciuc, au fost cooptati in Biroul Federal Vasilica Baicean-CSM Suceava, Eduard Pana-fost jucator, antrenor si secretar general al FRHG, Elekes Levente-antrenor CSS Miercurea Ciuc, Cristian Manaila-antrenor Ice Magic Buzau, Miklos Ervin-fondatorul echipei Fenestela 68 Brasov, Gabriel Stroe-presedintele clubului Triumf Bucuresti, Cosmin Toparceanu-arbitru, presedintele Asociatiei Municipale Bucuresti de hochei si omul de afaceri Tiberiu Iliescu.
sursa foto: newsbv.ro