Dan Petrescu, increzator in calificarea Romaniei la Mondiale: „Nu vad de ce nu am avea 2-0 de la pauza”

petrescuUnul dintre cei mai titrati antrenori ai momentului, Dan Petrescu este optimist inaintea partidei retur dintre Romania si Grecia din cadrul barajului de calificare la Cupa Mondiala din 2014.

Fostul component al „Generatiei de Aur” crede ca „tricolorii” pot rasturna rezultatul cu elenii inca din prima repriza, mizand pe propsetimea elevilor lui Victor Piturca prin comparatie cu media de varsta inaintata a adversarilor.

„Nu vad de ce nu am avea 2-0 de la pauza. Grecii sunt experimentati, dar au o varsta. Nu stiu daca pot rezista la inca un meci tare, iar noi suntem tineri si proaspeti.

Atmosfera va fi incredibila cu 50.000 de suporteri in tribune si 12 contra 11 putem marca repede si apoi sa avem 2-0 pana in minutul 45. Chiar cred foarte mult in acest rezultat”, a declarat Dan Perescu, la sport.ro.

Tehnicianul roman a mai spus ca de data aceasta ar vrea sa vada un arbitraj corect: „Sper ca acum avem si un arbitraj bun, poate 10% pentru noi. In tur am fost dezavantajati”.

sursa foto: romaniatv.net