Tenis – Finala Cupei Davis / Djokovic il invinge pe Berdych, restabilind egalitatea in meciul Serbia-Cehia. Urmeaza partida decisiva

djokovicFara sa forteze prea mult, doar in setul al doilea, Novak Djokovic l-a intrecut cu 6-4, 7-6/5, 6-2 pe Tomas Berdych in al patrulea meci al finalei Cupei Davis dintre Serbia si Cehia, care are loc la Belgrad.

Numarul 2 mondial a avut nevoie de doua ore si 41 de minute pentru a se impune in fata unui adversar, care va incheia anul pe locul 5 in lume. A gresit mai putin, 42, fata de 66 de erori nefortate, a avut cu 17 mingi castigatoare mai multe, 104-87, situatia asilor fiindu-i de asemenea, favorabila, 12-10.

Urmeaza partida care va decide castigatoarea Salatierei de argint, editia 2013, care-i va opune pe tanarul Dusan Lajovic, 23 ani, experimentatului Radek Stepanek, 35 de ani, peste zece zile. Lajovic este  jucator de mana stanga, ocupa locul 117 in ierarhia ATP si a mai jucat un meci in urma cu doi ani, impotriva suedezului Filip Prpic, pe care l-a pierdut cu un simetric 4-6, 4-6. In confruntarea cu Cehia a fost invins in trei seturi, 3-6, 4-6, 3-6 de Tomas Berdych.

Stepanek, 44 ATP, resident la Monte Carlo, are 29 de victorii si 15 infrangeri in meciurile pentru Cupa Davis. A castigat sase dintre cele noua partide jucate pe hard, suprafata pe care are loc intalnirea de la Belgrad. Este dreptaci. Joaca mult mai bine la dublu, unde este al noualea in lume.