Cupa EHF / HC Zalau, eliminata dupa lovituri de departajare!

zalauEchipa antrenata de Gheorghe Tadici, HC Zalau, invingatoare in primul meci din turul al treilea al Cupei EHF, 28-21 cu Banik Most-Cehia, a pierdut sambata seara mansa retur cu acelasi scor. Dupa care a fost invinsa la un singur gol, in urma loviturilor de departajare de la 7 metri. Primele 45 de minute au fost un calvar pentru vulcanicul tehnician si pentru suporterii veniti de la Baia Mare sa le incurajeze.

Formatia gazda a condus la pauza cu 17-7 (!), desprinzandu-se apoi la 11 goluri. Cursa de urmarire pentru reducerea diferentei le-a avut in prim plan pe Constantinescu, autoare a sase goluri si Pera, cinci, tabela de marcaj indicand 23-20 cu noua minute inainte de final. A urmat o perioada de seceta pentru handbalistele noastre, care au inscris o singura data prin aceeasi Pera, gazdele marcand de opt ori. Scorul general fiind egal la incheierea timpului regulamentar s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de la 7 metri.  Romancele au inscris de patru ori, Trif a ratat, iar echipa ceha, care a fructificat toate aruncarile, s-a calificat in optimile de finala ale competitiei.

Sursa foto: magazinesalajean.ro