Sperantele s-au naruit! HCM Baia Mare ramane in afara marilor echipe ale Europei, dupa o lupta incrancenata cu Gyor

hcm-gyorHCM Baia Mare a pierdut meciul impotriva campioanei europene Gyor Eto Audi, ratand astfel sansa de a se califica intre primele 8 echipe de handbal ale Europei. Elevele lui Costica Buceschi s-au predat cu greu, scor 28-26, rezultat dramatic, daca tinem cont ca o remiza ar fi fost suficienta pentru ca jucatoarele noastre sa pastreze sanse de a merge in grupele finale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Detinatorarea titlului, Gyor a fost propulsata din nou in fruntea partidei de lidera formatiei, Anita Gorbicz, dublata excelent de fosta jcatoare a lui Oltchim Rm. Balcea, Katarina Bulatovic. In ciuda elanului entuziast al unguroaicelor, baimarencele au reusit sa se mentina periculoase, intr-o marja de handicap de maxim trei  de goluri diferenta.

La scorul de 12-9 pentru Gyor, campioana Romaniei a reusit o serie de patru goluri consecutive, dar adversarele au revenit sia u egalat rapid.

La pauza, situatia ramasese indecisa, tabela de marcaj indicand scorul de 14-14.

Inceputul reprizei secunde a fost dominat din nou de unguroaice, dar elevele lui Costica Buceschi nu au abandonat cursa de urmarie, iar in minutul 44 al meciului, Ada Nechita inscrie pentru revenirea romancelor in avantaj, reusind ulterior si golul desprinderii. Avea sa fie insa singurul moment de glorie al reprizei secunde, intrucat campioana europeana a impus un ritm infernal si a revenit treptat in zona victorie pe care a si obtinut-o in cele din urma la doua goluri diferenta.