Cupele europene intercluburi / Infrangeri pentru echipele din Ploiesti si Craiova

asesoft-eurocupMeciurile jucate miercuri seara de echipele noastre in cupele europene de baschet s-au incheiat cu infrangeri. CSU Asesoft Ploiesti a pierdut din nou pe teren propriu in EuroCup, iar fetele de la SCM Craiova au fost invinse in deplasare in Liga Balcanica.

Elevii lui Vladimir Arnautovic au cedat cu 72-85 in fata echipei bulgare Lukoil Akademic Sofia, reusind doar un singur sfert bun, castigat cu 20-17, dupa care le-au cedat pe urmatoarele, 11-21, 19- 22, 22-23. Un meci in care capitanul echipei, Burlacu, n-a inscris nici un singur punct, iar o buna parte dintre colegii lui s-au intrecut in ratari, fiind sanctionati de public. Doar trei jucatori au iesit in evidenta: Mohammed, Adamovic si Lee, care au inscris cate 16 puncte, adica doua treimi din total! De la invingatori s-au remarcat: White, 18, cosgeterul partidei, Verginis, 12 si Avramov, 11. Prahovenii vor juca si urmatorul meci pe teren propriu, cu Himki Moscova, pe care a intrecut-o in deplasare.

SCM Craiova a cedat destul de greu, 78-84 (33-44), in fieful bulgarilor de la KK Kozuv. Cu zece minute inainte de final, gazdele conduceau 64-47, dar formatia olteana a reusit un ultim sfert remarcabil, castigat cu 31-20. Din