Polo – Liga Mondiala / Infrangere categorica in primul meci cu Rusia

poloNationala Romaniei a inceput o noua campanie in Liga Mondiala in bazinul unde evolueaza in meciurile de acasa reprezentativa Rusiei. Dupa o evolutie modesta, echipa pregatita de secretarul general al federatiei, Cristian Iordache si de Gelu Lisac, secundul fostului antrenor Vlad Hagiu, trecut la teamul Under 15, a pierdut cu 5-15.

Un scor pe care adversara noastra nu se gandea ca-l va obtine, avand in vedere insuccesele din ultimii ani, la diverse competitii. Pe reprize a fost 3-2, 3-1, 7-1, 2-1. Cand nu reusesti sa castigi nici macar un singur sfert in fata unei echipe care nu ti-a pus probleme atata timp, inseamna ca, pe undeva, exista o hiba. Ce ar putea fi lipsa unui antrenor cu
experienta.

Urmeaza o alta partida in deplasare, la 10 decembrie, impotriva Serbiei, o forta a acestui sport. Probabil, cu aceeasi tehnicieni pe banca, pentru ca, e greu de crezut ca va accepta cineva sa preia nationala inaintea unui asemenea joc. Cum returul cu Rusia va avea loc in luna februarie, la Oradea, avem speranta ca pana atunci va fi gasit altcineva pentru postul de antrenor al echipei reprezentative a Romaniei.