Moto / Spaniolii Vinales si Espargaro, campioni la Moto GP 2,3

moto-gp2Concursul de la Valencia a pus capat sezonului Campionatului Mondial de motociclism viteza, dominat de spanioli. Ei au ocupat locurile 1 si 3, la categoria 2 si intreg podiumul, la 3.

Desi a ocupat doar locul 29, penultimul, la Valencia, la 1:33,265 de castigator, conationalul Nicolas Terol-Suter, Pol Espargaro-Kalex si-a pastrat pozitia de lider la Moto GP 2, la general, adunand 265 puncte.

Cu 40 mai multe decat britanicul Scott Reding-Kalex (al 15-lea in Spania, la 27,479 de invingator) si cu 50 inaintea compatriotului Esteve Rabat, pe acelasi tip de motocicleta (clasat pe 5 la ultima cursa, la 8,316 de ocupantul primei pozitii). Terol a fost urmat de conationalul Jordi Torres-Suter, la 4,047 si de francezul Johann Zarco-Suter, la 5,993.

In schimb, la Moto GP 3, ibericul Maverick Vinales-KTM a tinut sa se impuna si la Valencia, unde a fost cronometrat in 40:12,463, acumuland un total de 323 puncte. L-au urmat la general compatriotii Alex Rins-KTM, 311, sosit al treilea la Valencia, dupa 187 de miimi si Luis Salom-KTM, 302, care a incheiat ultima cursa pe 14, la 34,153. Pe locul al doilea in competitia care a pus capat sezonului a venit germanul Jonas Folger-Kalex, la 0,186, cu o zecime inaintea lui Rins.

sursa foto: motoblog.it