FINAL / FC Viitorul – Pandurii Tg. Jiu 0-1. Victorie norocoasa pentru gorjeni, iesiti din forma

vii-panPandurii s-a impus cu 1-0 in deplasare, cu FC Viitorul, dupa un meci in care echipa lui Cristi Pustai a aratat multa oboseala acumulata in urma programului incarcat al echipei, care joi a avut o partida de foc cu Fiorentina, in grupele Ligii Europa.

Gorjenii au avut un start bun in ambele reprize, dar pe parcurs intensitatea jocului lor a scazut de fiecare data, lasandu-se dominati de adversari. Norocul le-a suras insa vicecampionilor,  in minutul 66 cand   DiStefano l-a vazut bine demarcat pe Nicoara in banda dreapta, iar acesta a scapat singur cu portarul advers pe care l-a invins cu un sut la coltul lung, din interiorul careului.

Reusita le-a adus si mai multa relaxare elevilor lui Cristi Pustai, care au preferat sa se retraga in propria jumatate petnru resutl partidei. Viitorul a fortat permanent egalarea, insa se poate spune ca sansa nu a fost de partea lor in acest meci, „pustii” lui Hagi lovind de trei ori bara fara sa reuseasa sa trimite mingea in plasa.