Bundesliga: Dortmund pierde la Wolfsburg, Bayern castiga cu Augsburg si se distanteaza la patru puncte

sonJocurile de sambata au fost dominate de doua… intrebari: va reusi Bayern al 37-lea meci consecutiv fara infrangere stabilind un nou record pentru Bundesliga si cum se va comporta Dortmund in meciul de la Wolfsburg dupa infrangerea in fata lui Arsenal ? In celelalte partide avantajul terenului a parut dominant fara a se intrevede surprize. Dar Bundesliga este altceva…Raspunsurile la tema le puteti vedea in scurtele relatari care urmeaza.

Partida decisa la pas inca in prima repriza. Bayern – Augsburg 3-0 (2-0). Jerome Boateng (4) a deschis scorul din interiorul careului cu un sut frumoas din intoarcere, executat cu finetea unui atacant de …meserie si cu aceasta Bayern a lamurit din start cum stau lucrurile. Vecina de la nord a incercat sa echilibreze jocul dar finalizarea a lipsit aproape total, in toata repriza trimitand un singur sut spre poarta. O lovitura libera directa de la 22 de metri a fost transformata de Ribery (43) care a trimis balonul exact acolo unde… tese paianjenul. In final, Müller (90) a rotunjit scorul transformand un penalti la un hent in careu comis de Ostrzolek. Superioritatea lui Bayern inafara oricarei discutii: suturi: 23-6, cornere: 9-4, posesia mingii 66-34 la suta.

Tarie de caracter si doua goluri cu capul Boateng. Schalke – Bremen 3-1 (0-1). Surpriza in debut. Mai tanarul dintre fratii Kroos, Felix (22) a deschis scorul cu un sut perfect din marginea careului, oaspetii dominand si in continuare partida. Dupa reluare, Schalke insa a pus stapanire pe joc si treptat si-a creat ocaziile de gol necesare, la doua centrari ale lui Draxler si respectiv Caldirola acelasi Kevin-Prince Boateng (65, 85) reusind egalarea si apoi conducerea. Intr-un final viu disputat Farfan (90) revenit dupa o accidentare a marcat fara probleme din mijlocul careului.

Son reuseste trei goluri impotriva fostei sale echipe. Leverkusen – Hamburg 5-3 (2-1). Trecuse doar un sfert de ora si gazdele marcasera de doua ori, autor fiind fostul jucator al echipei hanseate Heung Min Son (10, 16) care a profitat de mari inexactitati in defensiva oaspetilor. La jumatatea reprizei, Beister (23) lansat abil in adancime de Calhanoglu a trimis mingea din marginea careului sub portarul Leno reducand din handicap. HSV nu s-a lasat insa si imediat dupa pauza Lasogga (49) a obtinut egalarea. Gazdele cu un atac eficace au continuat ofensiva ruesind alte trei goluri prin Son (55), Kiessling (72) si Castro (89) fata de unul al oaspetilor Lasogga (75). Mai ales golul lui Castro a fost deosebit de spectaculos, un …lob liftat de la 20 de metri peste portarul Adler.

Vicecampioana rateaza excesiv. Wolfsburg – Dortmund 2-1 (0-1). O partida absolut echilibrata (suturi: 4-7, cornere 5-1)in prima ei parte, deschiderea scorului avand loc in ultimul minut dintr-o lovitura libera. Reus (45) a trimis balonul de la 22 de metri cu efect si bolta in dreapta lui Leno portarul neavand nicio sansa sa intervina. Repriza secunda a apartinut o buna parte gazdelor care si-au axat jocul pe rapiditatea lui Olic si Arnold. Egalarea a survenit curios. Rodriguez (56) a executat o lovitura libera de la 30 metri lateral si mingea a trecut pe langa adversari si coechipieri poposind in plasa fara ca Weidenfeller sa poate interveni. Putin mai tarziu, Olic (69) – in imaginea alaturata – a trecut cu mare usurinta de Schmelzer plasand din marginea careului un sut puternic in dreapta portarului. In ultimele minute BVB a atacat cu disperare, in doua randuri a reclamat penalti la presupuse faulturi asupra lui Lewandowski, dar victoria gazdelor a fost meritata. Dortmund nu a parut perfect refacuta psihic dupa esecul cu Arsenal ratand foarte mult si aratand o neobisnuita inexactitate a paselor (doar 73%).

Berlinezii – revelatia turului. Hoffenheim – Hertha 2-3 (0-1). Gazdele au abordat cu mari sperante aceasta intalnire dar au fost surprinse de jocul avantat si energic al oaspetilor care au luptat exemplar pentru fiecare minge. Ca din nimic Hertha a deschis scorul prin Ben-Hatira (13) pentru ca imediat dupa pauza sa beneficieze de un cadou al arbitrului Deniz Aytekin sub forma unui penalti la o …adiere de vant impotriva lui Ramos (54) care a transformat. Compensatia presupusa a venit dupa putina vreme la un fault (?) asupra lui Schipplock fiind randul lui Salihovic (71) sa marcheze de la punctul cu var. Internationalul bosniac a reusit in minutul 82 o executie perfecta de la 17 metri trimitand in poarta mingea in urma unei lovituri libere. Multumite prea repede gazdele au fost surprinse pe un contraatac si Ramos (84) a reusit golul unei victorii neasteptate dar meritate.

18.1.FC Nürnberg 11 0 7 4 11:22 7

Duminica se disputa partidele Mainz – Frankfurt (15,30) si Freiburg – Stuttgart (17,30).

Sursa: fanstelist.ro