Semifinalele Turneului Campionilor: Rafael Nadal-Roger Federer, Novak Djokovic-Stanislas Wawrinka!

Nadal-FedererNadal a castigat grupa A, dupa 6-4, 1-6, 6-3 cu Berdych, avand trei victorii. Cum si Federer l-a invins pe Del Potro in aceasta seara, 4-6, 7-6/3, 7-5, vom asista duminica la o reeditare a duelurilor spaniolo-elvetiene.

Condus cu 0-1 la seturi, Federer a egalat situatia la tie-break, setul decisiv oferind un nou spectacol. Elvetianul a facut break la scorul de 6-5, dupa care si-a realizat punctul, care i-a adus victoria si prezenta in semifinale, la capatul a doua ore si 26 de minute. Diferenta s-a
realizat, in buna masura, la mingile castigatoare, 39-27, la greseli nefortate inregistrandu-se 35-36.

Dublul Ivan Dodig, Marcelo Melo, deja calificat in penultimul act, a reusit un nou succes sambata, 7-5, 3-6, 11-9 cu Aisam Ul Haq Qureshi, Jean Julien Rojer.

Indiferent de rezultatul din ultima zi a meciurilor din grupe, Novak Djokovic si-a asigurat prezenta in semifinale, unde-l va intalni pe Stanislas Wawrinka. In schimb, la dublu, meciul dintre gemenii americani Bob, Mike Bryan si polonezii Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski va decide cine va evolua in penultimul act.