Handbal – Cupele europene feminine / Doua victorii si o infrangere pentru echipele din Ardeal!

handballDintre echipele noastre feminine care au jucat sambata in turul al treilea din cupele europene, doua au obtinut victorii, U Jolidon Cluj-Napoca si HC Zalau, iar una, Corona Brasov, a pierdut dramatic, pe teren propriu.

Succesele au revenit formatiilor inscrise in Cupa EHF. Clujencele, care vor juca ambele manse acasa, s-au impus in prima confruntare la un scor linistitor, 39-25 (21-11) in fata modestei formatii PAOK Salonic. Cu un nou antrenor pe banca, bistriteanul Horatiu Pasca, inlocuitorul lui Aurelian Rosca, veterana Ani-Senocico si colegele mai tinere au facut spectacol. Nu mai putin de 12 jucatoare, printre care si portarul Enache, au fost pe lista marcatoarelor: Ani-Senocico, 7, Chintoan, 7, Boian, 5, Cirjan, 3, Vintila, 3, Florea, 3, Tivadar 2, Popa, 2, Ivan, 2, Laslo, 2, Valean, 2. Enache a reusit un gol din poarta in poarta. Al doilea joc se va disputa duminica la pranz, in aceeasi sala.

Handbalistele din Zalau, pregatite de Gheorghe Tadici, au intrecut castigatoarea Challenge Cup, Banik Most-Cehia, cu 28-21 (17-9), cele mai multe goluri, 8, fiind reusite de Pera, urmata de Constantinescu, 5, Ciuciulete, 4, Trif, 4, Bardac, 3, Badita, 2 si Pintea, 2. Returul va avea loc la sfarsitul saptamanii viitoare.

In aceeasi faza, dar a Cupei Cupelor, Corona Brasov, cu tehnicianul Bogdan Burcea, la primul meci ca antrenor, a fost invinsa de Locomotiva Zagreb, scor 23-25, dupa ce la pauza tabela indica 11-16. Croatele au condus pana cu 13 minute inainte de final, cand Petre a egalat la 17. Romancele s-au desprins la 21-19 si 22-20, dar au pierdut in ultimele minute. Drutu a fost golgetera partidei, cu 7 reusite, secondata de croata Grubisic, 6 si de coechipierele Chiper si Zmafir, 5. Calificarea se va decide duminica viitoare, la Zagreb.