Dan Petrescu, o noua victorie in deplasare, urca provizoriu pe locul 4!

dan-petrescu-infrangere-usturatoareDinamo Moscova a obtinut o noua victorie dramatica in prima liga rusa, etapa a 16-1, impunandu-se pe terenul celor de la Krylya Sovetov Samara, scor 2-1. Dupa ce gazdele au deschis scorul in prima repriza, echipa lui Dan Petrescu a revenit si a intoars rezultatul. Golul victoriei a fost marcat pe final de meci, in minutul 75!

Echipa „Bursucului” putea sa deschida scorul inca din minutul 20, atunci cand Noboa a luat la tinta una din barele portii adverse. In minutul 23, jucatorul pe care Petrescu l-a dat afara din club, Igor Semshov, deschidea scorul pentru gazde cu un sut la coltul lung.

Avantajul gazdelor nu a tinut prea mult, iar sase minute mai tarziu capitanul nationalei Rusiei, Igor Denisov, a egalat cu un sut spectaculos din marginea careului mare.

Dupa ce Kokorin a lovit bara la sfarsitul primei reprize, Noboa a izbutit in cele din urma golul victoriei in minutul 75.

Astfel, cu 29 de puncte in 16 etape, Dinamo Moscova a urcat provizoriu pe locul 4, la numai un punct in spatele lui Spartak, formatia aflata pe ultima treapta a podiumului, dar cu un joc mai putin disputat.