Reghecampf stie de ce elevii lui nu au tinut de rezultat: „E vorba de experienta! Mai avem de invatat”

laurentiu-reghecampfSteaua a remizat in Elvetia, 1-1 cu FC Basel in etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor. „Ros-albastrii” au deschis scorul in prima repriza prin Piovaccari si au reusit sa se mentina in avantaj pana in prelungirile meciului, cand, dupa o eroaare in apararea Stelei, Sio a adus un punct ce parea pierdut pentru elvetieni.
La finalul intalnirii, Laurentiu Reghecampf a identificat si ce a facut ca echipa sa scape printre degete o victorie ce parea atat de aproape.

Este vorba de experienta, de maturitate, de faptul ca mai avem anumite lucruri de invatat. Acest lucru l-am simtit pe pielea noastra cand eram condusi cu 3-1 de Chelsea in Europa League. Cred ca nu avea niciun sens sa mai fortam golul doi, cand aveam 1-0… Trebuia sa inchidem meciul si sa mergem spre un 1-0″, a spus tehnicianul la Digi Sport.

Desi este pe ultimul loc al grupei, cu doar 2 puncte, cu 3 mai putine decat ocupanta locului 3, Basel, tehnicanul stelist mai crede inca in calificare.

„Eu cred ca am facut un meci bun, in mare, dar aceste lucruri sunt uitate cand faci asemenea greseli, mai ales in minutul 91. Va fi foarte greu sa ne mai calificam. Trebuie sa castigam urmatorul meci acasa si apoi sa mergem la Londra pentru un rezultat pozitiv, ceea ce e foarte greu.

Eu sunt tot timpul mandru de jucatorii nostri si incercam sa discutam barbateste atunci cand apar gredeli. Ei au dat dovads de sacrificiu di devotament astszi si cred ca vor juca mai bine de la meci la meci„, a mai spus Reghecampf.