FINAL / Pandurii – Fiorentina 1-2. Italienii „sufla” victoria gorjenilor in ultimele 6 minute ale meciului

ELPandurii Tg. Jiu a pierdut meciul de pe teren propriu cu Fiorentina, odata cu orice speranta de a mai prinde primavara europeana. Infrangerea suferita de gorjeni este una plina de dramatism, intrucat, elevii lui Cristi Pustai au condus meciul din minutul 32, pana in minutul 86.

Inceputul de meci a fost dominat cu precadere de italieni, care i-au tinut o buna bucata de vreme pe gorjeni in propriul careu. Insa contraatacurile echipei noastre anuntau o surpriza superbissima.  Dupa un cap al lui Dos Santos ce a trecut razant de poarta lui Munua, 2 minute mai tarziu,   Buleica centreaza in careu, iar Eric reia cu o  foarfeca laterala, in vinclul portii, marcand un gol magnific.

Meciul a continuat intr-un ritm excelent pana la sfarstiul reprizei, dar tabela de marcaj a ramas neschimbata. Pandurii au revenit pe teren cu o singura schimbare ramasa in cont, dupa ce in primul mitan portarul Stanca si mijlocasul Erico au fost schimbati din cauza unor accidentari.

Desi puteau sa se inchida in defensiva, Pandurii au ales sa protejeze avantajul in cea mai brava modalitate: atacand. Dornica sa inscrie, Fiorentina a aderat rapid la jocul pe contraatac impus de Pandurii, astfel ca fazele la cele doua porti s-au succedat aproape continuu.

Pandurii au avut chiar o perioada in care si-au impus jocul, dar, spre finalul meciului, atacurile la poarta lui Mingote s-au intetit si, in cateva randuri, doar norocul a facut ca florentinii sa nu inscrie.

In ultimele minute ale meciului, sansa i-a parasit in cele din urma pe gorjeni. Dupa un contraatac rapid, Cuadrados a pasat in careu, iar Matos s-a desprins din marcaj si a deviat cu latul in poarta Pandurilor, egaland in minutul 86. Golul le-a deschis apetitul italienilor pentru victorie si in cele cateva minute de joc  ramase, elevii lui Vicenzo Montella au asaltat careul gorjenilor, pentru ca Valero sa puncteze decisiv, anuland complet prestatia excelenta a echipei lui Cristi Pustai de pe Cluj Arena.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Pandurii: Stanca – Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovic – Breeveld, Anton – Buleica, Eric, Distefano – Dos Santos
Antrenor: Cristi Pustai

Fiorentina: Munua – Roncaglia, Gonzalo Rodriguez, Compper, Alonso – Cuadrado, Aquilani, Fernandez – Joaquin, Ryder Matos, Yakovenko
Antrenor: Vincenzo Montella