EXCLUSIV / Victorie „dulce-amara” pentru Daniel Isaila, la Navodari. Antrenorul este suparat pe Silviu Lung jr.

daniel-isailaAntrenorul Astrei, Daniel Isaila se bucura retinut dupa victoria echipei sale, in deplasare, cu Sageata, in urma careia giurgiuvenii au egalat Steaua la puncte. Desi s-a impus cu 4-3, Astra a incheiat meciul cu mari emotii, dupa ce dobrogenii au reusit sa reduca diferenta la un singur gol.

„Am avut emotii pe final, pentru ca nu am gestionat bine partida. Am facut un joc foarte bun. Aveam 4-0, puteam da chiar cinci goluri. Chiar daca am primit acest gol prosteste, am controlat in continuare partida. Am ratat foarte mult si sunt destul de suparat. Este o victorie dulce-amara, pentru ca am suferit foarte tare pe final. Primim goluri, din pacate, cu foarte multa usurinta.

In loc sa inchidem jocul, sa tinem de minge, sa chemam la joc adversarul, ne-am epuizat intr-un joc de contre. S-a cumulat si mutal oboseala, pentru ca un 12 partide am jucat. S-au acumulat foarte multe jocuri, suntem pe final, important este ca, pana la urma, am castigat. Important este sa invatam din aceste greseli, pentru ca, daca vom continua sa fim atat de naivi, o sa ne coste.

As fi absurd sa spun ca nu sunt multumit, dar intotdeauna e o virgula acolo, ramane un loc de mai bine. Daca stam sa ne gandim, nemultumitului i se ia darul. Suntem multumiti ca suntem in grafic si important este sa crestem de la joc la joc si sa eliminam din aceste greseli, pentru a nu avea de suferit”, a declarat Daniel Isaila in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Fluier final”, realizata de Narcis Drejan.

„Juniorul” Lung, scurt la degete

La scorul de 4-0 pentru Astra, in minutul 27 al partidei, Sageata a deschis seria golurilor in poarta lui Silviu Lung Jr., dupa ce portarul „astralilor” a scapat printre degete sutul lui Chitu din afara terenului. Antrenorul giurgiuvenilor nu este insa atat de suparat pe gafa portarului din prima repriza, cat pentru evolutia distrata din repriza a doua, cand a fost invins de doua ori.

„Sunt suparat, dar e omeneste, dar mai suparat sunt pentru urmatoarele doua goluri, pentru ca nu este normal pentru o echipa ce se bate la cupele europene.

Si pe mine ma ingrijoreaza, pentru ca nu stiu pe seama carui fapt se intampla acest lucru. Poate se relaxeaza in timpul mine. Cred ca e o problema de concentrare”, a spus tehnicianul.

Se poate in Liga 1: returul se joaca inaintea turului

Dupa aceasta etapa, urmeaza o pauza de doua saptamani pentru echipa Astra, care se va pregati mai departe doua meciuri amicale cu FC Brasov si Gaz Metan Medias. Victoria de la Navodari a readus formatia de pe malul Dunarii la egalitate de puncte, astfel ca meciul cu Steaua de la mijlocul lunii viitoare ar putea decide cine va fi liderul clasamentului.

„Din cate stiu eu, jucam returul in Ghencea, pe 18 decembrie, si pe 22, restanta care e la Giurgiu. Sa vedem daca vom putea juca, am inteles ca se anunta ninsori, ca se va raci…”, a precizat Daniel Isaila, care considera ca eliminarea echipei sale din cupele europene nu este neaparat un avantaj in economia luptei din campionatul intern.

„Mi-as fi dorit din tot sufletul sa fim acolo, ce antrenor nu si-ar fi dorit sa joace in Europa League, dar atat s-a putut. Eu cred ca am iesit cu fruntea sus din aceasta comeptitie. Nu stiu daca ne dezavantajeza, pentru ca in cupele europene te calesti”, a incheiat Daniel Isaila.

1. Daniel Isaila este un antrenor destul de bun. Are nevoie de timp si incredere.