FINAL / FC Basel – Steaua Bucuresti 1-1. Scenariu identic cu partida din tur! Ce sanse mai are campioana Ligii 1 pentru a mai prinde primavara europeana?

basel-steauaMiercuri seara, in Elvetia, Steaua si-a jucat cea mai importanta carte pentru mentinerea sanselor de a se califica in primavara europeana. Cu un joc mult sub cel aratat la Bucuresti, FC Basel era gata sa cedeze toate punctele, numai ca Sio a egalat in minutele de prelungiri, un scenariu identic cu partida din tur, cand Tatu egala tot in prelungiri.

Pentru ca Steaua sa mai spere la ceva, elevii lui Reghecampf au nevoie de patru puncte din partidele cu Schalke sau Chelsea, in vreme ce Basel sa piarda ambele partide ramase. Practic Steaua trebuie sa obtina de doua ori mai multe puncte, 4, in de doua ori mai putine meciuri, 2, in conditiile in care nu va mai juca cu echipa cea mai accesibila…

Elvetienii sunt angrenati si ei in lupta pentru al treilea loc al grupei, care ofera bilete catre fazele eleiminatorii ale Europei League, dar asigura totusi prezenta in primavara europeana. Dupa egalul obtinut pe „Arena Nationala”, elevii lui Murat Yakin au prima sansa in fata stelistilor, care ocupa ultimul loc in clasament grupei.

Reghecampf a avut de lucrat si la moralul juctorilor jucatorilor sai, care, desi domina si editia actuala de campionat, in ultima etapa, au incheiat indecis meciul din deplasare cu Corona Brasov „lanterna rosie” a Ligii 1.

Din lotul „ros-albastru” deplasat la Basel vor lipsi Ionut Neagu, Gabriel Iancu si Adrian Cristea. Primul este accidentat, iar al doilea este pedepsit de conducere dupa scandalul provocat la nationala de tineret, in timp ce „Printul” nu a mai intrat in vederile lui Laurentiu Reghecampf dupa prestatia slaba din meciul cu FC Brasov.

Situatia lui FC Basel in prima liga din „Tara Cantoanelor” este cumva una similara cu cea a adversarei sale din aceasta seara. Echipa „RotBlau” domina SuperLiga elvetiana, dar in ultimele doua etape a remizat cu echipe din ultimele trei ale campionatului.

In partida tur dintre Steaua si FC Basel de la Bucuresti, elvetienii au fost mai buni, dar golul lui Tatu din ultima parte a intalnirii a mai aruncat o ancora pentru sperantele echipei lui Reghecampf, care in Elvetia pleaca, matematic, cu sansa a doua in cursa pentru ultimele bilete spre primavara europeana.

Meciul va fi transmis in direct pe DigiSport 1 si Dolcesport 1, iar rezumatul LIVE TEXT al meciului va putea fi urmarit pe www.sptfm.ro.

Echipele probabile:

FC BASEL: Sommer – Voser, Schar, Ivanov, Xhaka – Die, F. Frei – Salah, Delgado, Stocker – Streller

STEAUA: Tatarusanu Georgievski, Gardos, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, Tanase – Piovaccari

Etichetat cu: , , , , , , , ,
Postat în Liga Campionilor

1. Daniel spune:

Va fi un meci dificil Steaua trebuie sa atace continu chiar daca da conduce partida, dar sper din sflet ca in cazul in care primeste gol sa nu ii pice moralul cum am vazut ca se intampla in ultima perioada in UCL.

2. miratu' spune:

Nu sunt stelist, dar m-a dat gata scorul, cu 15 minute inainte de finalul partidei. HAI STELUTA!!!!