FINAL / Otelul Galati – FC Botosani 2-1. Victorie muncita pentru antrenorul interimar Constantin Schumacher, la debutul in Liga 1

ote-fcbOtelul Galati a castigat cu 2-1 meciul impotriva lui FC Botosani din etapa a XIII-a a Ligii 1. Victoria ofera cele bune auspicii pentru debutul lui Constantin Schumacher pe banca tehnica a primei echipei. Tehnicianul este insa doar interimar si va reveni probabil curand la echipa a doua a Otelului, fiind anuntat deja un antrenor strain  la timona echipei mari.

Botosanennii au inceput meciul in forta, iar in minutul i-a surprins pe galateni, deschizand scorul prin Carjan. Otelarii au pornit imediat o contraofensiva, dar treptat ritmul meciului s-a pierdut pana la sfarsitul mitanului secunda.

A doua repriza a inceput perfect pentru Otelari. Inca din al doilea minut, Misalericu egaleaza, dupa o centrare din corner a lui Bajenaru.

Cu zece minute inainte de incheierea timmpului regulamentar de joc, Henrique prea cu pieptul in care si inscrie sub transverala, reusind sa rastoarne rezultatul spre extazul tribunelor care si-au sustinut permanent favoritii.

Botosanenii ar fi avut sansa sa plece macar cu un punct de la Galati, dar in minutul 86, mingea respinsa de Branet la Ghinga este retrimisa spre poarta goala suficient de slab pentru ca Sergiu Costin sa reuseasca sa respinga in ultimul moment.