FINAL / Dinamo Bucuresti – FC Brasov 2-1. „Cainii” se apropie „pe furis” de locurile ce duc spre Europa

Dinamo-FC-BrasovDinamo a profitat de un start excelent in meciul cu FC Brasov, impunandu-se cu 2-1 in fata unei echipe care da semne ca nu-si ma gaseste ritmul bun din sezoanele anterioare.  In fata unei echipe „alb-rosii” tot mai entuziaste, „stegarii” s-au predat dupa 90 de minute in care „pustii” lui Flavius Stoican au demonstrat ca perseveranta poate aduce rezultate excelente.

Dupa o prima repriza in care au impus cadenta jocului, dinamovistii au reusit sa deschida scorul in ultimele secunde ale mitanului, prin Thicot.

La 10 minute dupa reluarea meciului, Lazar il invinge si el pe Mutu apropiind echipei din „Stefan cel Mare” prima serie de doua victorii consecutive din acest sezon.

In minutul 75, Boubacar da dovada de exces de zel in defensiva si il calca in picioare in careul mic pe Surdu. Arbitrul Cristi Balaj acorda penalty cu promptitudine brasovenilor, iar Aganovic reduce din diferenta. Trei minute mai tarziu insa, Straut vede al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare, lasandu-i pe „stegari” mai putini in fata „cainilor” lui Flavius Stoican, care, dupa o serie de atacuri in ultima parte a meciului, au trebuit sa se ajunga cu cele doua goluri inscrise anterior, care aduc 3 puncte la fel de pretioase.