Handbal / Romania invinge Slovacia la opt goluri si preia sefia grupei in preliminariile Mondialelor masculine din 2015

romania-handbal1Desi a jucat pentru prima oara in noua sala Dinamo, nationala de handbal masculin a tarii noastre a valorificat la maximum avantajul, castigand meciul cu Slovacia cu 32-24 (14-10), din grupa a doua a preliminariilor pentru Mondialele din 2015, ce vor avea loc in Qatar. Rezultat, in urma caruia a trecut pe primul loc, cu punctaj maxim dupa doua partide.

Desi inaintea meciului putini specialisti ar fi crezut ca formatia antrenata de Eliodor Voica se poate impune la o asemenea diferenta, desfasurarea partidei avea sa le demonstreze ca tinerii nostri handbalisti au sanse importante sa ajunga la play-off-ul din luna iunie.

Cand se vor decide cele cinci teamuri din Europa calificate la campionatele lumii. In prima repriza diferenta pe tabela de scor n-a fost mai mare de patru goluri in favoarea reprezentativei Romaniei, dar in partea a doua aceasta a crescut treptat, ajungand la opt lungimi, 30-22, 31-23 si 32-24. Un moment important s-a consumat cu opt minute inainte de final cand, la scorul de 26-22, echipa noastra a avut doi jucatori eliminati, Rotaru si Ramba. Cei ramasi in teren s-au mobilizat exemplar, reusind sa inscrie trei goluri prin tinerii Cimpan, Florea si Ghita. Dupa care, in efectiv complet, au pastrat diferenta.

Principalii marcatori au fost Mihalcea, 8, dintre care 7 din lovituri de 7 metri, Simicu, 6 si Asoltanei, 5. Bine au mai jucat Ghita, autor a trei goluri, Talas, doua, portarii Popescu si Irimus. Urmatoarele patru partide se vor desfasura la inceputul lui ianuarie: cu Cipru, pe 2 acasa si peste trei zile in deplasare, cu Italia, acasa, pe 8 sau 9 si impotriva Slovaciei, pe 11 sau 12, in fieful acesteia.