Bundesliga / Bayern si Dortmund isi continua disputa pentru intaietate dupa o etapa cu cinci victorii ale oaspetilor

bayern-borussiaIn ciuda vremii nefavorabile, ploaie si frig mai peste tot, afluenta publicului a fost neobisnuita, cele noua partide insumand 410 000 de spectatori. Eficacitatea nu a fost deosebita, totusi 29 de goluri marcate, in schimb la capitolul disciplina am inregistrat 38 cartonase galbe si 3 rosii. Scurte adnotari de la ultimele trei meciuri.

Deceptie pentru gazde mereu in ultimele minute. FrankfurtWolfsburg 1-2 (1-1). Din nou esec pe teren propriu, de data fiind pierdute toate cele trei puncte. Frankfurt joaca neconvingator cu o cota mare de greseli si lipsa de concentrare in final, incasand din nou un gol in ultimele zece minute ca si in parrtidele cu Hamburg sau Nürnberg. Oaspetii au deschis scorul prin autogolul lui Anderson (2) prilejind gazdelor un adevarat soc, dar egalarea reusita de Meier (35) la o lovitura libera nu a schimbat prea mult datele problemei Eintracht actionand pripit si pierzand foarte multe dueluri pentru balon, in timp de precizia paselor de 75 la suta a fost total nemultumitoare. Dupa pauza gazdele au atacat mai mult dar deconectate prea timpuriu au primit gol prin Arnold (82) strecurat printre cei doi fundasi centrali. Frankfurt este practic angrenata in lupta pentru evitarea retrogradarii, iar buna comportare din Europa League este pentru suporteri un balsam fara eficienta.

Gazdele rasplatite pentru deosebita abnegatie. Augsburg –  Mainz  2-1 (1-0). Joc accentuat de uzura din primele minute cu putine realizari ofensive dar cu o vizibila superioritate teritoriala a gazdelor. Deschiderea scorului s-a produs oarecum neasteptat. Baier a executat o pasa de 40 de metri din propria jumatate de teren in fata lui Hahn (27) acesta a patruns in careu printre cei doi fundasi centrali si a marcat sigur. Imediat dupa reluare Augsburg si-a cimentat victoria prin acelasi Hahn (49) – in imaginea alaturata. Lansat din nou in adancime de data aceasta de catre Werner, el l-a driblat pe portarul Wetklo trimitand din unghi in poarta goala in spatele unui manunchi de aparatori partial …absenti ! Totusi, partida a fost relansata in urma unui penalti discutabil acordat de arbitrul S. Dankert la un fault al lui Callsen-Bracker asupra lui Polter, Choupo-Moting (59) transformand sigur. Cu doua minute inainte de final, portarul Wetklo a fost eliminat in urma faultului comis ca ultim aparator asupra lui Milik. Incendiar spre final, jocul a avut pana la urma un invingator merituos.

Golurile multe au salvat un joc totusi modest. Bremen – Hannover  3-2 (2-2). Nu prea multe de retinut vreo 20 de minute, apoi insa Fritz l-a faultat in mod nefericit pe Huszti (20) si acesta a transformat sigur penaltiul acordat pe drept. Putine minute mai tarziu Elia a fost si el faultat in careu de Sane, nu atat de clar ca la cealalta lovitura de pedeapsa, din nou penalti transformat de Hunt (25). Spre bucuria publicului au cazut alte doua goluri. Sutul-centrare, de fapt nici unul nici altul, balonul a alunecat pur si simplu pe piciorul lui Junuzovic si asa a fost bine, Makiadi (39) impingand balonul in plasa cu capul de la 3 pasi. Insfarsit am vazut un sut de…duminica, autor Sakai (41) reluare puternica de la 30 metri in bara transversala de unde mingea a ricosat in plasa. Dupa pauza am vazut mai mult ceea ce numesc englezii “kick and rush” suteaza si ataca, intr-o versiune fara orizont si tehnicitate, dar gazdele au avut succes pana la urma, obtinand golul victoriei. Hunt a executat o lovitura libera de la 30 de metri si in invalmaseala creata in fata portii gazdelor, Garcia (86) a impins balonul in poarta.