Pantilimon i-a reconfirmat antrenorului sau ca este un portar de incredere! Urmeaza titularizarea in Premiere League?

pantilimonManchester City s-a impus cu 2-0 in fata lui Newcastle, dupa reprizele de prelungiri ale meciului din Cupa Ligii. In poarta „cetatenilor” s-a aflat Costel Pantilimon, a carui prestatie a fost apreciata de antrenorul Manuel Pellegrini, incredintat din nou ca se poate bizui oricand pe serviciile portarului roman.

Tehnicianul chilian l-a felicitat pe Pantilimon pentru prestatia din meciul contra lui Newcastle, dar a subliniat din nou faptul ca Joe Hart este in continuare titularul de drept al lui Manchester City.

„Pantilimon a avut intotdeauna increderea mea si a coechipierilor. E un jucator bun, altfel nu ar fi aici. Poate ca nu a evoluat mult pentru ca Hart a fost titular in sezonul trecut si in acesta, insa eu am incredere in el.

Cred ca a fost foarte important pentru el faptul ca nu a primit gol. Este un portar foarte bun pe care, in mod normal, in folosim in Cupa Ligii si Cupa Angliei. A fost un meci foarte important pentru el”, a spus Pellegrini, potrvit ziare.com.

Intrebat pe cine va titulariza in urmatorul meci din campionat, acasa, cu Norwich City.

„Cred ca vom vorbi joi sau vineri. Unul dintre portari va juca, insa si celalalt va avea tot sprijinul nostru. Trebuie sa ne gandim serios pe cine vom folosi”, a mai spus antrenorul „cetatenilor”.

Jurnalistii englezi speculeaza ca Joe Hart va ramane pe banca de rezerve in urmatoarea etapa a campionatului englezesc, dupa ce in runda anterioara portarul a gafat decisiv in meciul pierdut in deplasare, cu Cheslea, scor 1-2.

sursa foto: independent.ie