FINAL / Rapid – Petrolul 0-2. „Lupii galbeni” merg mai departe in Cupa, dupa o lupta splendida cu giulestenii

rap-pet

Petrolul s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, la finele ultimei si celei mai frumoase partide din „optimile” competitiei. Desi a intalnit un Rapid venit din liga secunda, detinatoarea trofeului a avut batai mari de cap cu elevii entuziasti ai lui Viorel Moldovan sustinuti frentetic din tribune de aproximativ 9000 de suporteri patimasi.

Dupa o prima repriza echilibrata, in care giulestenii au impresionat de-a dreptul prin rezistenta pe care au opus-o si fervoarea atacurilor, „gazarii” si-au demonstrat insa valoarea superioara in mitanul secund, cand pregatirea fizica a rapidistilor si-a spus cuvantul.

Dore a deshchis scorul in minutul 66, dupa pasa decisiva servita de fostul rapidist, Teixeira, iar Romario Pires, introdus inspirat in a doua repriza de Contra, a hotarat scorul final, ambele goluri fiind inscrise cu capul.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

RAPID: Draghia – Voicu, Tanc, Daniel Lung, N. Vasile – Selagea – Martin, Al Ionita II, Pancu, Doman – Ciolacu Rezerve: Plopeanu, Iacob, Negru, Coman, Stoica, Lukanovic, Herea
Antrenor: Viorel Moldovan

PETROLUL: Bornescu – Achim, Benga, Geraldo, Guilherme – Mustivar, Hoban – Fernandez, Boudjemaa, Teixeira – Dore Rezerve: Povilas, Alcenat, Camara, Priso, Albin, Romario, Morar
Antrenor: Cosmin Contra

Postat în Cupa Romaniei, FOTBAL INTERN

1. vic spune:

o partida foarte grea , o echipa favorita si asta este petrolul ploiesti. imi doresc sa fiu contrazis.

2. vic spune:

a invins echipa mai buna , petrolul ploiesti , o pretendenta a cupei dar si la campionat . am urmarit o partida foarte interesanta de un nivel ridicat.timp de 70 de minute daca nu cumva intreaga partida ne-a aratat un lucru , acela ca nu a existat vreo diferenta intre cele doua echipe . a invins echipa experimentata . bravo , rapid ! felicitari , petrolul !