FINAL / Otelul Galati – Corona Brasov 2-1. Dubla „de cap” a lui Henrique ii trimite pe galateni in „sferturile” Cupei

ote-corOtelul Galati s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa un meci disputat pe teren propriu contra Coronei Brasov. Galatenii, pregatiti de tehnicianul interimar Constantin Schumacher au dominat partida in cea mai mare parte, formatia de la poalele Tampei avand doar momente izolate in care a amenintat poarta lui Branet.

Extrem de incisiva, Otelul a deschis scorul inca din minutul 7, dupa ce Henrique a relua imparabil cu capul din faza fixa. Peste 19 minute, Coman conduce un atac in forta al Coronei, iar centrarea a in fat portii lui Branet este imp-insa in proprie poarta de Antunes.

Dupa golul egalizator, meciul s-a fragmentat pana la sfarsitul primei reprize, dar in mitanul secund galatenii au fortat permanent inscrierea unui nou gol si au reusit asta in minutul  60, prin aceeasi lovitura de cap letala a lui Henrique.

Spre sfarsitul meciului, pe fondul unui ritm de joc atenuat al galatenilor, Corona a avut cateva atacuri periculoase, iar in minutul, 85, Coman a cazut in careu, dupa o intrare neglijenta a lui Filip, insa arbitrul central Unimatan a lasat meciul sa continue, anuland sansa brasovenilor de a trimite meciul in prelungiri.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

OTELUL: Branet – Antunes, Sarghi, Miselaricu, D. Popescu – I. Filip, Cooper – Marquinhos, Gavrila, Sevillano – Henrique

CORONA: Danalache – Rodriguez, Fl. Ilie, Asanovic, Arce – R. Stanescu, Vl. Munteanu II – Neacsa, Braganca, Marcos – I. Coman