EXCLUSIV / Concordia revendica cele trei puncte pierdute cu Dinamo! Ionut Chirila da vina pe arbitri

chirilaConcordia Chiajna este echipa cu cele mai putine partide disputate in editia curenta de Liga 1 si cu toate acestea formatia ilfoveana reuseste sa se mentina deasupra liniei retrogradabile, clasandu-se pe locul 12 in clasament. In ultima etapa „galben-verzii” au fost invinsi in deplasare de Dinamo cu scorul de 2-1, rezultat stabilit in opinia antrenorului Ionut Chirila de arbitri, si nu de jucatori.

„Speram sa fie trei victorii, daca nu eram «mitraliati» in «Stefan cel Mare». Am analizat pentru a patra oara caseta meciului si pot sa va spun ca este fault imaginar la Rotariu, cartonas galben inutil si penalty imaginar la Cretu. Este viciere de rezultat. Dinamo a fost echipa dominata timp de 90 de minute, nu a iesit din careu.

Noi am marcat un gol, ei nu au marcat niciunul. Singur gol din actiune, un gol construit superb este golul lui Gomo Onduku! Are o mobilitate si o usurinta incredibile in ceea ce face. Dar cand pleci de la 0-2 din niste gafe de arbitraj incomensurabile e greu sa bati Dinamo.

Nu erau o ambitie in plus, erau trei puncte. Daca Concordia face 9 puncte dupa meciuriile cu Astra, FC Brasov si Dinamo se speria campionatul”, a declarat Ionut Chirila in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Fluier final”.

Vine „trenul”!

In urmatoarea etapa, Concordia va evolua pe teren propriu impotriva lui CFR Cluj, echipa care si-a regasit ritmul dupa numirea lui Petre Grigoras pe banca tehnica. Ionut Chirila se pregateste, asadar, pentru unul dintre testele dificile ale turului.

„Asta e cel mai greu meci pe care l-am avut pana acum. Este o echipa puternica, formata din jucatori care au costat foarte multi bani; o echipa care joaca mai bine in deplasare si cu jucatori care, pe faze individuale, pot decide orice meci”, a precizat antrenorul Chiajnei.

Mitea ramane incert

Debutant in prima reprezentativa la doar 20 de ani, in 2005, Nicolae Mitea a bifat doar 20 de minute pe terenul de fotbal in ultimii 3 ani, dar din cauza unei serii de accidentari, fostul mijlocas al lui Ajax Amsterdam a ramas in afara fenomenului fotbalistic. Preluat in vara de Concordia Chiajna, jucatorul a evoluat doar intr-un meci amical pentru echipa lui Ionut Chirila, iar antrenorul nu vrea sa forteze revenirea fotbalistului de 28 de ani.

„Cred in el, dar inca are niste probleme, i s-au spart niste vase de sange. Are niste mici probleme care se remediaza. Nu e un lucru grav, are nevoie de cateva zile de pauza, atat. Sa vedem cat va sta si apoi vom vedea cat va dura ca sa recupereze ce-a pierdut. Trebuie sa munceasca foarte mult ca sa recupereze, pentru ca el nu a mai jucat de un an si jumatate.

Va trebui sa-l aducem mai intai la nivelul de a juca 30-45 de minute”, a explicat tehnicianul Concordiei.

Prin ei insisi

Desi s-au scurs 12 etape din Liga 1, Concordia a disputat doar noua meciuri in acest sezon, echipa preluand locul Rapidului in primul esalon dupa etapa a treia. In ciuda partidelor restante, echipa ilfoveana s-a pus intr-un timp relativ scurt la adapost de amenintarea locurilor retrogradabile, iar din iarna „galben-verzii” vor sa intareasca exclusiv cu jucatori din ograda proprie.

„O sa intaresc echipa cu jucatori de la echipa a doua. Noi nu cumparam jucatori, noi construim. La anul vom fi puternici. Jucam din ce in ce mai bine, ne antrenam din in ce mai bine si crestem din punct de vedere al fortei colective si a jocului colectiv”, a incheiat Ionut Chirila.