Atletism – Balcaniada de maraton din Muntenegru / Medalie de argint pentru Paula Todoran!

pista-atletismLa editia din acest an a Campionatelor Balcanice de maraton, desfasurate in localitatea muntenegreana Podgorica, au participat atleti si atlete din opt tari.

Romanca Paula Todoran a avut o comportare meritorie, reusind sa se claseze pe locul al doilea, dupa o disputa echilibrata cu reprezentanta gazdelor Slada Peronovic.

Muntenegreanca a fost cromemetrata dupa 42,195 kilometri in 2:42,28, sportiva noastra trecand linia de sosire dupa 54 de secunde. Medalia de bronz a revenit bulgaroaicei Milka Mihailova, 2:56,48.
Atleta legitimata la CSM Zalau, unde este antrenata de Mirel Seisan, a implinit in iunie 28 de ani. In palmaresul ei figureaza medalii obtinute la Campionatele Nationale si la cele balcanice. La masculin s-a impus bulgarul Yolo Nikolov, 2:19,31, secondat de moldoveanul Vitalie Gheorghita, 2;24,38 si de sarbul Anderko Raisticevic, 2:31,30. Stefan Lupulescu, ajuns al 23-lea, a fost descalificat.