Turneul Campioanelor / A patra victorie pentru americanca Serena Williams, din 2001 incoace!

serenaSerena Williams si-a etalat din nou valoarea de lidera mondiala a ultimilor trei ani, castigand Turneul Campioanelor de la Istanbul a doua oara consecutiv si a patra oara din 2001 incoace, egaland-o pe celebra ei compatrioata Chris Evert.

De data asta impotriva ambitioasei jucatoare din China, Na Li care, de luni 28 octombrie, va deveni numarul 3 in lume.

Mezina familiei Williams, in varsta de 31 de ani, urmarita din tribuna, ce de obicei, de mama sa si de antrenorul Patrik Muratoglu, a avut nevoie de doua ore si sapte minute pentru a-si adjudeca trofeul si premiul pus in joc, care i-a rotunjit castigurile din acest an la 10.085.572 dolari. A pierdut primul set, ca si in semifinala, cu 2-6, dupa care a facut legea pe teren, 6-3, 6-0. A jucat 82 de meciuri in 2013, castigand 78, la 11 dintre cele 13 turnee (procentaj 95,12%), doua fiind de Grand Slam, la Roland Garros si US Open, ajungand pana in sferturi la Australian Open.

Competitia de dublu de la Istanbul a revenit favoritelor 2, Su-Wei Hsieh, Taipei, Shuai Pheng, China, 7-6/5, 6-2 cu rusoaicele Ekaterina Makarova, Elena Vesnina. Acestea din urma le-au eliminat in semifinale pe principalele favorite, italiencele Sara Errani-Roberta Vinci cu 8-4, 5-7, 0-1, moment in care adversarele au abandonat.

Sursa foto: sports.yahoo.com