Prima aparitie a lui Rusescu in Primera Division! A fost aproape de un gol si si-a aratat viclenia

rusescu-sevillaDupa mai bine de patru luni de asteptare, Raul Rusescu a debutat in sfarsit in Primera Division. Atacantul roman a prins ultimele minute ale partidei castigate de Sevilla in fata celor de la Oasuna cu scorul de 2-1.

Rusescu a fost introdus pe teren cand echipa sa conducea deja cu 2-0, gratie golurilor marcate de Ivan Rakitic (’57) si Jairo Sampeiro (’75). Osasuna a redus diferenta in minutul 87, prin Oriol Riera.

Debutul lui Rusescu pentru Sevilla intr-un meci de campionat putea sa fie unul exceptional daca fostul stelist nu ar fi ratat o mare ocazie in minutele de prelungiri ale partidei. Atacantul roman a profitat de o eroare in jocul la offside al adversarilor si a ramas singur cu Andres Fernandez, dar si-a prelungit balonul prea mult si a fost nevoit sa suteze din unghi, expediind balonul paralel cu poarta.

Cu doar cateva secunde inainte de final, Rusescu a mai avut ocazia de a inscrie, dar sutul sau din interiorul careului a trecut putin pe langa poarta.