Preliminariile Europenelor feminine din 2014 / Nationala Romaniei invinsa la scor in Norvegia!

EURO2008_PHOTO-nor_cheering_565Al doilea meci din grupa 6 a preliminariior intrecerilor continentale la handbal feminin a opus la Bergen reprezentativele Norvegiei, multipla campioana olimpica, mondiala si europeana si Romaniei, vicecampioana a lumii in 2005.

A fost o partida fara istoric, castigata de formatia gazda la o diferenta de 12 goluri, 30-18, dupa ce la pauza scorul era doar 14-5.
Handbalistele noastre au avut o cadere greu de explicat in ultimele zece minute, permitand adversarelor sa se impuna categoric. Nordicele au avut nu mai putin de zece marcatoare, printre care Loke 6, Sulland 5, Alstad 4, Solberg 4. Golurile echipei noastre au fost inscrise de Marin 6, Bradeanu 4, Chiper 2, Perianu 2, Pintea 2, Ardean Elisei 1 si Pirvut 1.

Norvegia si-a asigurat calificarea la Europenele de anul viitor, iar Romania are nevoie de cel putin trei puncte din dubla cu Belarus programata in luna ianuarie.

Celelalte rezultate: Portugalia-Muntenegru 24-29, Lituania-Danemarca 31-38, Rusia-Germania 29-28, Polonia-Cehia 19-22, Finlanda-Franta 13-27,  Elvetia-Suedia 22-30, Slovacia-Islanda 19-18, Turcia-Olanda 17-32.