EXCLSUIV / Vasile Miriuta anunta ca Ceahlaul este in grafic, desi a pierdut doua meciuri la rand!

Vasile-MiriutaCeahlaul a pierdut al doilea meci consecutiv, 1-3 cu Gaz MEtan Medias. In ciuda infrangerii, antrenorul Vasile Miriuta spune ca echipa sa este in grafic si spera ca jucatorii lui sa stranga randurile si sa isi revina in meciurile urmatoare. Tehnicianul moldovenilor spera sa mentina echipa in forma si in perioada de intrerupere a campionatului pentru meciuirle nationalei din barajul pentru CM din 2014.

Nu este criza. Suntem in grafic, desi am pierdut doua meciuri la rand. Asa este in fotbal. Impotant este sa strangem randurile cat mai repede. Am primit un gol dintr-o greseala copilareasca, i-am bagat in joc. Am primit un eurogol care le-a turnat plumb in picioare elevilor mei. Am avut si gol valabil, da nu am pierdut meciul din cauza arbitrilor. Trebuie sa remediem greselile cat mai repede. In primele 20 de minute am fost echipa mai buna. Noi i-am bagat in joc, ca pana atunci nu au existat. Dupa pauza nu am mai fost aceeasi echipa.

Important este sa ne vedem lungul nasului si sa ne batem cu echipele cu care ne putem bate. Avem meciuri acasa unde putem face puncte. Sper sa avem o iarna linistita, dar depinde numai de noi.

Ne gandim sa aducem doi-trei jucatori la iarna. Sa vedem ce putem gasi ca sa ne ajute.

Nu ma avantajeaza. Daca sefii hotarasc ca trebuie intrerupt ne subordonam. Dar nu mi se pare normal. Eu voi incerca sa antrenez cat mai bin echipa sa ramana in forma. Ne doim cu totii calificarea si sper sa ajungem acolo„, a spus antrenorul Ceahlauilui la Sport Total FM.

Cu multe sezoane in Bundesliga, Vasile Miriuta ii prevede un viitor mare lui Maxim, cu conditia ca acesta sa fie serios.

„L-am urmarit pe Maxim. S-a integrat foarte bine, are valoare. O sa mai creasca. E un jucator care daca va fi serios va avea numai de castigat„, a spus tehnicianul in emisiunea „Liga de weekend”.