FINAL / FC Barcelona – Real Madrid 1-0. Neymar si Sanchez administreaza prima infrangere a lui Ancelotti in El Clasico!

El-Clasico-Nou-Camp„El Clasico”, cel mai important derbi din lume, un clasic al fotbalului european, FC Barcelona – Real Madrid, s-a disputat sambata seara, de la ora 19:00, partida contand pentru etapa cu numarul 10 din La Liga.

Cel care a arbitrat intalnirea a fost Undiano Mallenco, un central contestat de catalani pentru arbitrajele pro Real Madrid din ultima perioada, dar la acest meci nu a vrut sa acorde un penalti clar la un fault asupra lui Cristiano Ronaldo!

S-au impus catalanii, goluri Neymar, in prima repriza si Alexis Sanchez, in ultimul sfert de ora, respectiv Jese Rodriguez, in primul minut de prelungiri. In minutul 71, Ronaldo a fost impins violent in careu, dar Undiano Mallenco a considerat ca a fost un duel umar la umar cu Mascherano si a lasat jocul liber! Dupa acest rezultat, Barcelona s-a distantat de Real la sase puncte.

Barcelona vine dupa o remiza alba pe terenul celor de la Osasuna, insa a ramas lidera in clasament cu 25 de puncte, dupa ce Atletico Madrid a pierdut la Espanyol. Ultimul meci pentru echipa blau-grana este remiza de la mijlocul saptamanii, din grupele Ligii Campionilor, pe terenul celor de la AC Milan, scor 1-1.

Real Madrid se afla intr-o revenire de forma dupa un inceput ezitant de sezon, trupa madrilena castigand la mijlocul saptamanii cu 2-1 impotriva lui Juventus, pe teren propriu, in grupele Ligii Campionilor, iar in La Liga a castigat cu 2-0 in fata Malagai, profitand astfel de rezultatele negative ale celor de la Barca si Atletico apropiindu-se la 3 respectiv 2 puncte de primele doua locuri in clasament.

Cea mai mare diferenta de scor intre cele doua echipe s-a inregistrat in 1935, cand Real a invins cu 8-2. Din mai 2011 s-a inscris in toate cele 13 meciuri jucate pana acum. Alfredo Di Stefano si Lionel Messi sunt cei care au marcat de cele mai multe ori intr-un El Clasico, 18. Manuel Sanchis este fotbalistul care a bifat cele mai multe derby-uri ale Spaniei, fiind prezent in 43 de astfel de partide. Cristiano Ronaldo a marcat in sase jocuri consecutive impotriva Barcelonei. In cele 224 de meciuri din intreaga istorie, Real s-a impus de 90 de ori, Barcelona de 86 de ori, iar de 48 de partide s-au incheiat la egalitate.

Cele doua mari rivale s-au intalnit de 166 de ori in La Liga, Real are 70 de victorii, iar Barca 64. Catalanii stau mult mai bine insa la capitolul meciurilor disputate pe Camp Nou acolo unde au castigat de 47 de ori, 17 meciuri s-au terminat la egalitate, iar madrilenii s-au impus in 17 randuri. In sezonul precedent, Real a castigat meciul de pe teren propriu, iar cel de pe Camp Nou s-a incheiat la egalitate.

Va fi primul El Clasico pentru antrenorul Gerardo Martino, la fel ca si pentru omologul sau de pe banca Realului, Carlo Ancelotti.

Podiumul actual din La Liga:
1 Barcelona 9j +22 25p
2 Atletico Madrid 9j +14 24p
3 Real Madrid 9j +10 22p

Primul meci

Prima intalnire dintre cele doua cluburi a avut loc in 1902 la un mini-turneu organizat cu ocazia inocoronarii regelui Alfonso al XIII-lea, unde au fost invitate trei echipe: Barcelona, Real Madrid (pe atunci Madrid CF) si Vizcaya (un club din Tara Bascilor). Barca a castigat primul meci impotriva celor de la Real (3-1), dar a pierdut in finala contra celor de la Vizcaya (2-1). Cum evenimentul fusese organizat pentru incoronarea unui rege castilian, nu se putea ca singurul trofeu sa mearga spre o echipa din Tara Bascilor, asa ca s-a luat o decizie pe loc de a se juca un meci pentru locul 3 (decizie contestata de basci si catalani) la care sa se ofere chiar si un trofeu.

Echipele probabile:
FC BARCELONA: Valdes – Alves, Pique, Mascherano, Adriano – Busquets, Xavi, Iniesta – Messi, Cesc, Neymar
Antrenor: Gerardo Martino

REAL MADRID: Lopez – Arbeloa, Varane, Pepe, Marcelo – Ramos, Khedira, Modric – Bale, Di María, Cristiano Ronaldo
Antrenor: Carlo Ancelotti