Volei / Prea mici pentru cupele europene intercluburi. O singura victorie din patru meciuri!

CVM-Tomis-volei-masculinCele patru echipe romanesti care au luat startul in noile editii ale Ligii Campionilor si Cupei Confederatiei Europene de Volei (CEV) au obtinut o victorie si trei infrangeri. Doar formatia masculina CVM Tomis Constanta a iesit cu fata zambitoare, dupa 3-1 (14, 21,-22, 16) pe terenul detinatoarei titlului din Austria, Hypo Tirol Innsbruck. In celalalt joc din grupa F a Ligii Campionilor, Halkibank Ankara, adversara de saptamana viitoare a dobrogenilor, a intrecut cu 3-1 acasa pe Jastrzebska Wegiel din Polonia.

Teamul feminin Dinamo Romprest, revenit dupa o pauza de doi ani in principala competitie continentala, a pierdut in noua sala polivalenta cu 1-3 in fata echipei poloneze Atom Trefl Sopot. Pe seturi a fost 25-20, 17-25, 17-25 si 23-25. A cedat si campioana en-titre, Stiinta Bacau, antrenata de Florin Grapa, 0-3 (-21,-15,-18) in fieful unei alte formatii poloneze, Tauron Dabrowa Gornicza. Moldovencele vor evolua miercuri seara, in fata propriilor suporteri, impotriva echipei Volero Zurich.

Fetele de la Volei 2004 Constanta, care au ales sa joace in Cupa CEV, au intalnit in primul meci din 16-imile de finala puternica formatie Atlant Baranovich din Belarus, in fata carora n-au reusit sa ia niciun set in cele 69 de minute. Ex-sovieticele au incheiat conturile dupa 25-23, 25-12, 25-12 si pornesc cu prima sansa in returul de joia viitoare, pe care-l vor juca acasa.