Judo – Mondialele de juniori din Slovenia / Debut favorabil: doua medalii de argint in competitia fetelor!

judoPrima zi a Mondialelor de juniori din capitala Sloveniei, Ljubljana, a fost favorabila tinerelor noastre sportive, care au intrat in posesia trofeelor de argint, fiind invinse in finala de reprezentantele Rusiei.

Andreea Stefanescu, medaliata cu bronz la Europenele de cadeti din acest an, a fost extrem de aproape de aurul mondial al categoriei 44 kilograme a junioarelor. Dupa ce a trecut in semifinale de campioana Asiei, tunisianca Olfa Saodi, sportiva noastra a intalnit-o in ultimul act pe rusoaica Anastasia Pavlenko, in fata careia a pierdut cu cateva secunde inainte de expirarea timpului regulamentar.

La 48, Alexandra Pop a invins-o in semifinale pe frantuzoaica Amandine Buchard, dupa care a cedat la rusoaica Irina Dolgova in numai 32 de secunde. La cele doua categorii mentionate au mai intrat pe tatami Rut Barna, care a fost eliminata in turul al doilea si Denisa Ungureanu, invinsa in primul meci. Singurul baiat intrat in concurs, Alex Berariu, la 55 kilograme, a pierdut din primul tur, medalia de aur fiind castigata de francezul Vincent Monquest.