Baschet – Liga Nationala feminina, etapa interrmediara / Detinatoarea titlului invinge acasa vicecampioana!

ICIM-Arad-baschetPartida derby a rundei cu numarul 4, intermediare, din Liga Nationala feminina, a opus la Arad echipele care si-au disputat titlul precedentei editii, castigatoarea, ICIM Universitatea „Vasile Goldis” din localitate si invinsa, campioana din 2012, CSM Targoviste. A castigat formatia gazda, la doua cosuri, 73-69, dupa ce la pauza scorul era 38-29.

A fost o partida spectaculoasa, dominata in prima jumatate de echipa banateana, in care a excelat americanca Broomfield, cu 20 de puncte si 11 recuperari. Al treilea sfert a inregistrat o revenire de orgoliu a formatiei dambovitene, care a inscris in zece minute 30 de puncte si a primit jumatate din acestea, preluand conducerea cu 59-53. Ultimul sfert s-a desfasurat sub amprenta desprinderii oaspetelor la noua lungimi, 68-59, situatie cu care gazdele n-au fost de acord, apropiindu-se la 65-66, cu patru minute inainte de final, gratie incursiunilor tinerei americance de 22 de ani, Engelman. Care avea sa contribuie decisiv la victoria campioanelor en-titre, inscriind cos dupa cos, ajungand la un total de 25 de puncte. Formatia din Targoviste a replicat prin Poole si Jones, ultima reusind un total de 18 puncte, insuficient pentru a evitainfrangerea.

In urma acestui rezultat, ICIM a ramas neinvinsa, egaland in fruntea clasamentului pe CS BT Alexandria, care a intrecut intr-un meci jucat in devans pe SCM CSS Universitatea Craiova cu 75-30. Podiumul este completat, la un singur punct, de ACS Sepsi Sfantu Gheorghe (113-92 pe terenul noii promovate Phoenix Galati), CSM Satu Mare (63-34 cu Nova Vita Tg. Mures) si CSU Alba Iulia (83-35 in fieful echipei Rapid Bucuresti).

S-a disputat si intalnirea dintre U Cluj-Napoca si Olimpia Brasov , castigata de formatia de sub Tampa cu 62-52. Ultimul meci, BCM Danzio Timisoara-CVSM Universitatea Oradea, va avea loc in ziua de 29 octombrie.