EXCLUSIV / Steaua a „agatat” un punct in Liga Campionilor. Adi Matei spune ca semi-reusita poate hrani chiar iluzia locului 2 in Grupa E

adrian-mateiFostul jucator al Stelei, Adi Matei crede ca echipa lui Laurentiu Reghecampf a reusit cu multa sansa sa incheie la egalitate meciul de acasa contra lui FC Basel. Fundasul de acum 14 ani al echipei din Ghencea este dezamagit de jocul prestat de elevii lui Laurentiu Reghecampf si se teme ca rezultatele slabe obtinute de „ros-albastri” in grupele Champions League ar putea afecta si rezultatele viitoare din Liga 1.

„Steaua a fost super-norocoasa. Dupa cum a jucat este un punct fantastic. Pentru cele 10 minute cat a jucat Steaua, e un punct mare, care, cel putin teoretic, o mai tine in cursa pentrul locul 3. Matematic mai are sanse si la locul 2. La cum a jucat aseara eu cred ca Steaua poate sa aiba probleme si in campionat. Cred ca aceste rezultate slabe ii vor da curaj si adversarelor din campionat.

Eu cred ca aseara (marti, n.r.) a facut un joc foarte slab. Nu a mai avut acea consistenta din meciurile din campionat si cumva este un indigo al meciurilor din liga, sezonul acesta, si nu se mai compara cu ce a aratat in sezonul trecut. Steaua a ratat o echipa dezlegata care nu stie sa construiasca un atac pozitional. Ma uitam la Basel care reusea sa atace cu pase plecate de la portar.

M-a impresionat mai urat ca nu am vazut automatisme. Cred ca Piovaccari in priza repriza, chiar daca la prima repriza a parut ca nu a facut nimic, nici nu a avut ce pase sa joace, pentru ca atat Cristi Tanase si Adi Popa se bazeaza mai mult pe faze individuale, iar Adi Popa nu a reusit decat sporadic sa-si depaseasca adversarul„, a declarat Adi Matei, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Nume regretate in lotul Stelei

Daca plecarea lui Chiriches a fost privita ca un moment dificil pentru Steaua, fostul fundas al „militarilor” este de parere ca postul de fundas central este in prezent asigurat, atragand atentia ca Raul Rusescu este marele „gol” ramas in lotul lui Reghecampf.

„Gardos a intrat foarte bine in locul lui Chiriches si eu cred aseara a jucat cel mai bine de la Steaua. Cea mai mare pierdere este ca Steaua nu si-a gasit golgheter si lipsa lui Rusescu se simte, pentur ca mai aparea cu o executie, cu un gol. Acum Reghecampf ii schimba la pauza pe cei doi, si imi amintesc ca Rusescu, chiar daca nu facea nimic, era lasat pe teren si tot reusea sa inscrie un gol care schimba soarta partidei”, a precizat fostul fundas din Ghencea.

Ce au castigat in atitudine, au pierdut in „altitudine”

In urma remizei cu FC Basel, Steaua s-a pus rau si cu proprii suporteri, dupa ce a intretinut de-a lungul ultimelor doua saptamani o relatie conflictuala cu jurnalistii. Discursul vag si evaziv al lui Latovlevic in cadrul conferintei de presa ce a precedat meciul l-a contrariat pe Adi Matei, convins ca atitudinea trufasa a stelistilor a inceput deja sa fie taxata de fani.

„E ceva ce nu e in regula. Am vazut si conferinta de presa a lui Latovlevic, dar fotbalul, cand esti ironic si iei la misto, te pedespeste. L-am vazut si pe Reghecampf aseara si nu mai stie sa lege o propozitie. S-a contrazis, a zis acelasi lucru de vreo 2-3 ori.

Spectatorii nu mai au rabdare cu echipa. Am inteles ca aseara au fost huiduiti. In plus, nu mi-a placut reactia lui Tatu. Cand stii ca esti in conflict cu galeria nu tii mana la gura, facandu-le semn sa taca. Data viitoare cand va rata va dati seama ce o sa fie.

Nici publicul nu a mai fost atat de numeros. Poate daca ar fi fost 50.000 de jucatori, poate si jucatorii lui Basel ar fi avut un soc emotional mai puternic”, a mai adaugat Adi Matei.

Etichetat cu: , , , , , , , ,