Baschet – FIBA Euro Cup / Prahovenii invinsi in noua sala Olimpia de formatia turca Pinar Karsiyaki!

baschet-euroCSU Asesoft Ploiesti n-a mai repetat performanta din prima partida a actualei editii din FIBA Euro Cup, victorie in deplasare la Himki Moscova Region, fiind invinsa acasa, de Pinar Karsiyaki Izmir la patru cosuri, 72-80 (26-36).

Echipa antrenata de bosniacul Vladimir Arnautovic, incurajata de aproape 3000 de spectatori, veniti in noua sala Olimpia modernizata, a facut un prim sfert bun, castigat cu 15-11. Din pacate, conducatorul de joc, americanul Flowers, s-a accidentat grav, rupere de ligamente, in minutul 8. Absenta acestuia n-a putut fi compensata de Burlacu si colegii sai, adversarii impunandu-se in sfertul urmator cu 25-11, stabilind scorul pauzei, 36-26 in favoarea formatiei turce.

Diferenta avea sa se mareasca la 18 puncte, 52-34, scazand la 13, 58-45, la incheierea celui de-al treilea sfert. Spre finalul sfertului decisiv, echipa gazda s-a apropiat la cinci lungimi, 72-77, dar cei mai buni jucatori ai oaspetilor, americanul Dixon si uruguayanul Batista n-au fost de acord, adaugand trei puncte. De altfel, Dixon avea sa fie cel mai bun marcator, cu 25 de puncte, dintre care cinci cosuri de 3, urmat de Batista, 17 si un alt american, Lee, 12. De la invinsi au iesit in evidenta bosniacul Adamovic, 19, americanul Dunn, 13 si sarbul Zekovic, 11.

Urmatorul meci al echipei noastre va avea loc peste o saptamana, in deplasare, la Igokea Alexandrovac din Macedonia.