Steaua – FC Basel 1-1, rezultat final in Youth League. Juniorii au cucerit primul punct in competita europeana

steaua-u19Echipele U19 ale cluburilor Steaua si FC Basel au remizat cu scorul de 1-1 pe stadionul bazei de antrenament de la Mogosoaia. Este primul rezultat pozitiv de juniorii „ros-albastri” in editia actuala Youth League UEFA, dupa ce au fost infranti cu 0-3 de Schalke U19, apoi cu 0-4 de Chelsea U19.

Mai bine claditi fizic, jucatorii elvetieni au controlat primul mitan in cea mai mare parte, scorul fiind deschis de Albin Ajeti, in minutul 38, dupa o centrare gresita a fundasilor stelisti.

In repriza secunda insa, Steaua U19 a inceput sa prinda curaj, iar Tarnovan a reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 53.

Desi pana la sfarsitul partidei, elvetienii au reusit sa revina treptat la controlul jocului, tabela de marcaj a ramas nemodificata, tinerii Stelei reusind sa lase in spate debutul slab in competitia europeana rezervata echipelor de club u19.

sursa foto: orange.ro