EXCLUSIV / Daniel Isaila este multumit de evolutia jucatorilor in partida cu Dinamo!

isaila-la-sportulAstra a avut in inceput perfect cu Dinamo, in meciul de duminica seara, cand Budescu a deschis scorul dupa doar 15 secunde. Giurgiuvenii au facut 2-0, iar meciul parea jucat. Dinamo a redus din diferenta in prelungirile primei reprize, au fortat egalarea la inceputul reprizei a doua, insa nu au reusit sa inscrie si golul doi.

Antrenorul gazdelor, Daniel Isaila a explicat de ce echipa sa a inchis jocul si nu a mai fortat, cum s-a intamplat in prima jumatet de ora a meciului.

„Dupa ce Dinamo a ramas in 10 oameni am controlat jocul. Am facut o prima repriza foarte buna, un joc frumos, spectaculos, chiar si din partea lui Dinamo.

A trebuit sa-l schimb pe Budescu. Nici o decizie nu este usor de luat, dar toate le iau in interesul echipei si au ca scop sa faca bine echipei. A trebuit sa fac o schimbare, pentru ca Dianmo incepuse sa aiba posesia, sa puna presiune. Cunosc astfel de momente, puteam sa ne desprindem, a venit acel moment psihologic, cand am primit acel gol. Ei au intrat cu un moral mai bun si noi am acuzat putin socul.

Am cerut sa inchidem jocul, pentru ca Dinamo ramane Dinamo, indiferent de momentul prin care trec”, a spus tehnicianul la Sport Total FM.

Antrenorul giurgiuvenilor este multumit de lotul avut la dispozitie si spune ca este prima data cand a avut dificultati in alcatuirea echipei.

„De la inceputul campionatului am stabilit sa ocupam cel putin un loc mai sus fata de anul trecut, adica cel putin locul 3. Avem o echipa omogena, cu dubluri pe post. Este prima data in acest sezon cand ma pot baza pe tot lotul. Mi-a fost greu sa aleg primul 11, sa aleg cine nu face parte din lot.

Important e sa ne pregatim cat mai bine pana la meciul cu CFR, apoi vom avea un program mai greu, cu meciuri din trei in trei zile. Dar speram sa castigam meciurile.

Eu vreau sa cred ca la Chiajna a fost un accident. Dar baietii au inteles situatia, s-au pregatit foarte bine si am depasit acel moment. Ma bucura atitudinea, dorinta de a castiga”, a adaugat Isaila in emisiunea „Executii in direct”.