Halep fantastica!!! Simona cucereste Moscova, dupa alte patru trofee obtinute de-a lungul anului!

simona-halep-ghimpeleSimona Halep a cucerit al cincilea trofeu din acest an, castigand finala turneului de la Moscova impotriva australiencei Samantha Stosur. Romanca, ce urmeaza sa paseasca in cercul select al primelor 15 jucatoare ale lumii a invins-o pe adversara sa, numarul 19 mondial, in doua seturi, scor 7-6(7-1), 6-2.

Dupa un prim set extrem de disputat, pe care Simona Halep si l-a adjudecat dupa o ora si opt minute, la tiebreak, setul secund a fost in mana jucatoarei romane. Desi Stosur a deschis mansa a doua cu un break, replica Simonei a venit prompt, iar ulterior, jucatoarea noastra s-a desprins la 4-1. Avea sa urmeze ultimul moment bun al australiencei, care si-a valorificat serviciul pentru 4-2. Simona si-a pastrat insa apetitul pentru puncte si, dupa ce si-a fructificat „serva”, a incheiat meciul intr-o maniera magistrala, cu un break care  i-a adus al cincilea titlu al anului si suma de 132.740 de dolari.

Iata cum s-a desfasurat partida!

Setul 2:

min 104 – VICTORIE SIMONA HALEP!!!!!!!!!!!!! Romanca a castigat cel de-al cincilea titlu al anului.

min 100. Excelent, Simona! Serviciu fructificat si jucatoarea noastra este la un break de al cincilea titlu in acest an. *Halep – Stosur 5-2

min. 98 – Stosur nu permite un nou break Simonei si reduce diferenta.

min 93. Serviciu adjudecat de Simona, iar adversa sa da semne tot mai mari de slabiciune. *Halep – Stosur 4-1

min. 88 – Break Simona!!!! Halep – *Stosur 3-1

min. 84 – Serviciu de care profita Simona, care preia codnucerea in setul secund. *Halep-Stosur 2-1

min. 80 – Simona ii da repliza australiencei si face break! Halep – *Stosur 1-1

min. 74 –  Break realizat de Stosur in debutul setului secund. *Halep-Stosur 0-1

Set 1:

min. 68 – SET, Simona!!! Jucatoarea noastra isi adjudeca tieebreak-ul cu 7-1 si isi adjudeca prima runda a meciului! La un pas de al cincilea titlu!

min.63.Serviciu fructificat de Simona, care egaleaza si duce setul in tiebreak.

min. 59 – Samantha Stosur isi adjudeca serviciul si revine la conducere. Halep – *Stosur 5-6.

min. 55 Punct fara rezistenta din partea australiencei, obtinut de Simona. *Halep – Stosur 5-5.

min.52 Dupa o lupta crancena, Stosur isi fructifica „serva”. Halep-*Stosur 4-5.

min. 41 Simona se impune pe propriul serviciu si este din nou egalitate.

min. 39 Dupa un ghem extrem de disputat, australianca are castig de cauza si revine la conducere. Halep – *Stosur 3-4.

min.28 – Break pentru australianca si situatia se echilibreaza. *Halep – Stosur 3-3.

min.25. Stosur isi castiga serviciul, dupa 40-30 si reduce diferenta.

min. 21 – Un nou serviciu dificil pentru Simona, dar in cele din urma isi adjudeca ghemul. *Halep – Stosur 3-1

min. 15 – Superb, Simona! Break alb pentru jucatoarea noastra. Halep – *Stosur 2-1

min. 13 – Serviciu dificil pentru Halep, care reuseste sa egaleze situatia, dupa un ghem incordat.

min. 6 –  Primul set al meciului incepe pe serviciul australiancei. Simona Halep reuseste sa duca ghemul la 40-40 si dupa o lupta crancena Stosur isi adjudeca punctul. Halep – *Stosur 0-1