Bundesliga: Alexandru Maxim – un gol si … jumatate pentru echipa din Stuttgart!

maximComunicatul federatiei, apropo de golul fantoma din partida Hoffenheim – Leverkusen a dezamagit, pentru ca in loc sa ia masuri directe si clare potrivit statutului in vigoare, s-a vorbit de asentimentul FIFA etc. Greu de priceput de ce, federatia cauta o acoperire legala intr-o cauza in care de fapt dispune de propriile reguli. Urmeaza in zilele urmatoare Congresul DFB (24/25 octombrie la Nürnberg) si este greu de crezut ca actuala conducere doreste sa aduca aceasta situatie neplacuta pe ordinea de zi. Pana atunci ar trebui luata o decizie.
O victorie la limita dar meritata. Hertha – Mönchengladbach 1-0 (1-0). Elementul picant al partidei a privit antrenorii, in anii 2007-2009 fiecare antrenand cealalalta echipa, Jos Luhukay Mönchengladbach, iar Lucien Favre echipa din Berlin ! Meciul a fost viu disputat, cu multe momente de fotbal bun, dar unicul gol s-a realizat totusi dintr-o faza fixa. Skjelbred a executat o lovitura libera d ela 25 metri lateral si Ramos (36) a prelungit balonul imparabil in poarta. Dupa pauza oaspetii au avut mai mult initiativa dar a lipsit decizia in fazele de poarta, intarziindu-se prea mult sutul sau pasa decisiva.

Joc spectaculos cu multe goluri. Hamburg – Stuttgart 3-3 (1-2). “Svabii” au privit cu multa incredere acest joc deschizand scorul din start. Dupa un “un-doi” intre Ibisevic si Maxim (3), tanarul international roman a plasat balonul de la 10 metri in coltul stang al portii aparata de Adler. Gazdele au avut nevoie de multa vreme pentru a reveni reusind sa egaleze la mijlocul reprizei. Kvist a alunecat de doua ori in aceeasi faza de joc permitandu-i lui Arslan sa centreze nestingherit si Lasogga (22) complet liber in mijlocul careului a marcat fara probleme. A urmat una din cunoscutele lovituri libere ale lui Maxim si Gentner (37) a prelungit balonul cu capul in poarta. HSV s-a aratat descumpanita in putine minute Ibisevic avand ocazia in doua randuri sa majoreze scorul si poate sa decida partida. Joc spectaculos si dupa pauza si finalmente cu multe goluri si un rezultat echitabil, chiar daca optic gazdele au avut o anumita superioritate teritoriala. Au mai marcat: Beister (55) si van der Vaart (67) pentru gazde si Djourou (64, autogol) pentru oaspeti.

A invins plusul de experienta. Augsburg – Wolfsburg 1-2 (1-2). Degringolada cunoscuta din apararea oaspetilor s-a razbunat din nou si inca foarte repede. La o faza oarecum nevinovata mingea a saltat de colo colo in fata portii fara a fi degajata decis si din marginea careului Werner (10) a inscris cu un sut sanatos. A fost a treia mare ocazie a gazdelor in numai zece minute. Treptat Wolfsburg s-a impus ca joc, a dominat reusind sa egaleze prin tanarul Arnold (30) care deschis de Diego a trimis o “bomba” de la 25 de metri. Inca inainte de pauza, Gustavo (42) a …amortizat milioanele cheltuite pentru el reusind din marginea careului mic golul victoriei.