VIDEO – Bundesliga: Scandal ! Arbitrul Felix Brych acorda gol dupa ce mingea a intrat in poarta prin plasa laterala

gol-fantomaMeciul de vineri seara dintre Hoffenheim si Leverkusen va intra cu siguranta in istoria fotbalului german, asa ca si acea partida de pomina dintre Bayern si Nürnberg disputata la 23 aprilie 1994, scor 2-1 pentru prima echipa. Atunci, jucatorului bavarez, Thomas Helmer i-a fost atribuit un gol care nu a fost balonul parasind terenul de joc in apropierea radacinii barei. Arbitrul Osmers a acordat insa gol si, fireste, in urma protestelor oficiale ale clubului din Nürnberg meciul a fost rejucat (ca acest al doilea joc a fost o catastrofa pentru Nürnberg, Bayern castigand cu 5-0 este o alta chestiune).

Dar sa revenim la meciul de vineri seara. In minutul 70, la scorul de 1-0 pentru oaspeti (gol marcat de Sam in minutul 25) Leverkusen a beneficiat de un corner, mingea centrata de Castro fiind trimisa cu capul de Kiessling pe langa bara in plasa laterala, de unde printr-o gaura (ce au controlat asistentii inainte de inceperea jocului este o alta intrebare ?) a intrat in poarta. Nici macar autorul golului nu s-a bucurat pentru el situatia fiind clara si dupa cum s-a vazut din imaginile televizate acesta l-a si interpelat pe arbitrul Felix Brych. “Cavalerul fluierului”, un arbitru preferat al UEFA si DFB, motivele raman o enigma, acesta “trantind” in cariera lui nu putine partide, a ramas incapatanat pe pozitie acordand gol si viciind astfel rezultatul, mai ales ca in minutul 35 el anulase si un gol al gazdelor marcat de Volland pe motiv de ofsaid, de care nici nu putea fi vorba. In final, Brych a perseverat in greseli acordand in compensatie un penalti pentru gazde, de asemenea, inventat, ratat insa de Firmino.

Deznodamantul partidei poate avea loc doar la …masa verde, DFB (federatia germana) trebuie sa anuleze rezultatul si sa decida redisputarea intalnirii, exact asa cum a facut-o si cu 19 ani in urma. Managerul clubului din Hoffenheim a inaintat imediat dupa incheierea jocului un protest oficial la federatie. Ramane de sperat, de asemenea, ca arbitrul de scandal Felix Brych sa primeasca insfarsit pauza de refacere pe care o merita. Partida s-a incheiat finalmente cu 2-1pentru Leverkusen, in minutul 88 Schipplock reusind sa reduca din handicap, dar aceasta este de-acum doar statistica.