Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Moscova, dupa ce a trecut de reprezentanta gazdelor, Anastasia Pavlyuchenkova! Prezenta in ultimul act ii asigura romancei accederea in TOP 15 WTA

halep-newhavenSimona Halep a reusit o noua partida excelenta la Moscova, unde a trecut in semifinale de reprezentanta gazdelor, Anastasia Pavlyuchenkova. Primul set a inceput foarte bine pentru romanca, ce a condus cu 4-0. Rusoaica a dat urme de revenire, reusind doua game-uri la rand, insa doar atat, Simona castigand setul cu 6-2.

Setul doi a fost fara istoric, reprezentanta Romaniei castigandu-l fara probleme, cu 6-1. Simona a dominat la toate capitolele, avd 28 de mingi catigatoare, fata de doar 8 ale adversarei, dar si 3 asi, fata de unul singur cat a avut rusoaica.

In finala turneului Moscovit, Simona Halep o va intalni pe Samatha Stosur, care a trecut in celalta semifinala de rusoaica  Svetlana Kuznetsova.

Pentru calificarea in ultimul act, Halep va primi 320 de puncte in calsamentul WTA, ce o vor propulsa intre primele 15 jucatoare ale lumii. Este ce-a dea cincea finala in acest sezon, iar o eventuala victorie i-ar aduce trofeul cu numarul cinci din acest an in circuitul WTA.