FINAL / Petrolul Ploiesti – Sageata Navodari 3-0. Fotbal de pomina pe „Ilie Oana”, dar „gazarii” si-au facut norma

pet-sagPetrolul Ploiesti a invins Sageata Navodari, cu scorul de 3-0, intr-un meci in care oaspetii au venit sa faca figuratie. Inca de la inceput elevii lui Tibor Selymes au aratat ca nu au nicio intentie ofensiva.

Desi au presat insistent in preajma careului advers inca din primele secunde de joc, „lupii galbeni” au reusit sa deschida scorul abia in minutul 26 prin golul lui Teixeira.

Fara emotii in defensiva, gazdele si-au permis sa se concentreze pe faza ofensiva, dar in ciuda numeroaselor incursiuni in careul Sagetii, Petrolul nu a mai avut nicio mare ocazie pana la sfarsitul primei reprize.

In mitanul secund, lucrurile s-au reluat de unde ramasesera. Prahovenii au combinat intens in jumatatea adversa, adesea fara eficienta.

Spre finalul partidei, dupa doua ocazii importante ale Sagetii, nascute din nimic si ratate cu incapatanare de N’Doye, „gazarii” au mai punctat prin Boudjemaa, in minutul 85, si Romaria, chiar inainte de fluierul final.