EXCLUSIV / Universitatea Craiova a ajuns la limita suportabilitatii in fata nedreptatilor la care este supusa !

marcel-iancuUniversitatea Craiova a pierdut in etapa a noua, 1-2, cu CS Mioveni, dupa ce ua condus cu 1-0, dar avand un om eliminat inca din prima repriza. Golul argesenilor a fost reusit in minutul 94, desi de la margine se aratasera doar 3 minute de prelungire. Presedintele clubului oltean, Marcel Iancu a acuzat arbitrajul si spune ca ehipa sa este cu moralul la pamant, in urma abuzurilor continue la care este supusa Universitatea.

Suntem necajiti pentru ca trebuie sa facem fata tuturor obstacolelor care ne stau in cle. Am avut un arbitraj potrivnic, cu o eliminare usoara. S-au anuntat trei minute de prelungire si am luat gol in minutul 94. Asa au venit ordinele. In tibunele de la Rosiori nu s-a intamplat nimic si am luat patru etape de suspendare.

Am castigat procesul care ne da dreptul sa revenim pe „Oblemenco” si imediat a venit suspendarea. Nici macar nu am fost chemati la judecata. Speram ca cineva sa opreasca abuzurile asupra acestei echipe.

Daca la primul atac se acorda un cartonas galben, iar apoi zice ca e un atac imprudent si jucam in 10 oameni inca din prima repriza, cat sa reziste si jucatorii astia? Este inuman ce se intampla impotriva acestei echipe. Baietii s-au bucurat ca revin pe „Oblemnco”, apoi afla ca nu se pot intoarce acolo. Avem amenzi de sute de milioane, cand nici nu a fost vina noastra. Sunt niste sume imorale, indecente. Ne urmaresc. Patronului i se blocheaza afacerile, clubului i se dau amenzi enorme. Au vazut ca vin suporterii langa noi.

Imi pare rau ca am luat azi gol la ultima faza, era important sa ramanem neinvinsi. Speram sa isi revina baietii si sa invinga in meciul urmator pe Gloria Bistrita.

Aceasta echipa nu este dorita. Acesti guvernanti care vin sa cerseasca voturi doar in perioada alegerilor nu iau atitudine. Cel mai usor lucru sa distrugi un club este sa ii blochezi finantarea. Este ceva incredibil de crezut ca se intampla intr-o tara.

Noi am facut o contestatie in etapa a doua impotriva CSU Craiova, care nu s-a clarificat nici pana acum. Daca s-ar fi solutionat ar fi trebuit dat meci pierdut cu 3-0 si pierderea jucatorilor. De ce se treneaza de atat timp? Trebuie oprite aceste abuzuri. Nu mai rezistam psihic.

Ne antrenam pe baza CFR, impreuna cu 100 de juniori. Se fac presiuni ca sa ne alunge si de acolo„, a declarat Maecel Iancu, la Soirt Total FM.