EXCLUSIV / „In timp, HCM poate sa fie ce a fost Oltchimul”. Cristian Gatu gireaza handbalul din Baia Mare

cristian-gatuHCM Baia Mare a obtinut o victorie de moral in fata lui Hypo Viena, in grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. Reusita echipei amramuresene a venit cu pretul unui efort urias depuse de elevele lui Costica Buceschi, intrucat formatia austriaca a condus la pauza cu scorul de 12-8, iar campioana Romaniei a reusit sa marcheze decisiv in ultimele secunde ale partidei.

Impresionat de revenirea baimarencelor din repriza secunda, presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu este increzator ca Romania poate avea din nou o reprezentativa intre primele 8 ale Europei.

„Nu a fost chiar cum ne-am dorit. A fost un meci palpitant si chiar dramatic pe final. Fetele noastre au facut o prima repriza slaba, dar repriza a doua a fost intr-adevar foarte buna si au revenit tarziu, in minutul 51 au egalat pentru prima data. Pe final, au reusit sa invinga Hypo, echipa care acum o saptamana a batut-o pe Thuringer acasa.

Daca FCM Baia Mare o va tine tot asa, are toate sansele sa se califice de pe locul doi in grupa principala. Este deja o bila alba faptul ca a invins doua echipa daneze in preliminarii, un semn ca au valoare”, a declarat Cristian Gatu in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga de weekend”.

Presedintele FRH spune ca HCM Baia Mare poate prelua stafeta defunctei Oltchim Rm. Valcea in handbalul european, dar precizeaza ca va fi nevoie de rabdare.

„In timp,  HCM poate sa fie ce a fost Oltchimul, dar va dura cativa ani buni, pentru ca si Oltchimul s-a construit in 10 ani de zile. La Baia Mare este un primar dispus sa investeasca. Este unul din primarii pe care ii sustinem pentru ca a avut performanta in handbal si acolo handbalul se mananca pe paine”, a spus Cristian Gatu.

sursa foto: mediafax.ro