AS Roma invinge pe Napoli, sub privirile lui Diego Armando Maradona, si este singura echipa din Serie A cu 8 victorii in 8 etape

asromaRoma, liderul la zi in Italia, a invins in derbiul etapei a opta din Serie A pe Napoli, locul secund in Serie A, cu 2-0, si este singura echipa care are 8 vctorii in tot atatea etape disputate.

Eroul partidei a fost Pjanic, cel care a reusit ambele goluri ale partidei. Primul gol a fost inscris in minutele de prelungiri, cand acesta a transformat impecabil o lovitura libera de la marginea careului. In repriza a doua, romanii au profitat de ziua mizerabila prinsa de Paolo Cannavaro, care a produs un penalty, faza la care a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Pjanic a transformat lovitura de la 11 metri si a stabilit si scorul final, 2-o.

AS Roma se distanteaza in clasament, avand 24 de puncte din tot atatea posibile, Napoli ramne pe doi, cu 19 puncte, la egalitate cu Juventus, care are insa un meci mai putin disputat.

In tribunele stadionului „Olimpico” a fost prezent si Diego Armando Maradona, legenda clubului napoletan.