Tenis / Victorie usoara pentru Simona Halep in Rusia! Adversara romancei a cedat dupa primul set

simona-halep-new-havenSimona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Moscova, dupa o partida in care adversara sa, slovaca Magdalena Rybarikova a fost nevoita sa se retraga dupa disputarea primului set.

A 18 jucatoare a lumii, Halep a avut un start de partida in forta si a reusit sa se desprinda la 3-0 in fata adversarei sale, clasata pe locul 37 in clasamentul WTA.

Dupa alte patru game-uri in care cele doua jucatoare si-a adjudecat serviciile, cea mai jucatoare romana a momentului a punctat decisiv pentru 6-2.

Inainte de startul actului secund, Rybarijova a solicitat interventia fizioterapeutului si in cele din urma slovaca a decis sa abandoneze competitia, spre surprinderea compatrioatei noastre.

Simona Halep a ajuns astfel lejer in „sferturi”, dupa ce in mansa anterioara principala favorita a turneului, Angelique Kerber si-a anuntat retragerea.

In antepenultimul act al turneului de la Moscova, jucatoarea noastra o va infrunta pe rusoaica Alisa Kleybanova, locul 254 in ierarhia WTA.

sursa foto: doartenis.ro