FINAL / Romania – Estonia 2-0! Dubla lui Marica si reusitele lui Robben si Sneijder, in Turcia, ne-au dus la baraj!!!

rom-estRomania s-a calificat la barajul pentru Cupa Mondiala din 2014, dupa o seara in care soarta i-a fost favorabila intrutotul. „Tricolorii” s-au impus fara sa forteze, cu 2-0, in fata modestei nationale a Estoniei, dar cel putin la fel de important este triumful Olandei in Turcia, de asemenea cu 2-0, rezultat care a netezit calea echipei noastre nationale catre „dubla” barajului.

Fara a stralucii in joc, brigada trimisa in joc de Victor Piturca nu a avut multe de patimit din cauza estonienilor si si-a permis victoria cu o prestatie nu foart inflacarata.

In ciuda deselor intruziuni ale jucatorilor romani in careul advers, suturile pe poarta lui Parieko au dat arareori palpitatii suporterilor de pe stadion.

Dupa o ratare monumentala, din 7 metri, Bogdan Stancu a reusit in minutul 30 sa scoata lovitura de la 11 metri din care Marica a deschis scorul.

La cinci minute, acelasi Marica rateaza cu o lovitura de capi, dar reuseste „dubla” in minutul 81, dupa o repriza secunda in care jucatorii lui Piturca au construit anemic faza ofensiva.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Romania:  Tatarusanu – Matel, Gardos, D. Goian, Rat – C. Lazar, Bourceanu – G. Bucur, B. Stancu, Cr. Tanase – Marica
Antrenor: Victor Piturca

Estonia: Pareiko – Jaager, Reintam, Klavan, Teniste – Lindpere, Dmitrijev – Puri, Vassiljev, Kink – Zenjov
Antrenor: Tarmo Ruutli