Polo – Liga Campionilor, turneu preliminar in Romania / CSM Digi Oradea, calificata in al treilea tur!

digi-poloCampioana tarii noastre, CSM Digi Oradea, a castigat sambataa seara al doilea meci din grupa preliminara pentru accederea in principala competitie intercluburi, pe care o gazduieste. Poloistii antrenati de Dorin Costras au trecut de CDN Marseille cu 12-10 (3-1, 3-3, 2-4, 4-2), asigurandu-si prezenta in turul urmator, cand se vor decide formatiile care vor juca in grupele principale ale Ligii Campionilor.

A fost un meci condus in permanenta de echipa noastra, care a fost egalata la 8, dupa ce avea trei lungimi avans, francezii profitand de ineficacitatea de aproape zece minute a adversarilor. Invingatoarea s-a decis in ultimul sfert.

Autorii golurilor echipei bihorene: Dunca 3, Cupic, 3, Negrean 2, Chioveanu 2, Popoviciu 1 si Georgescu 1.

Invingatoare cu 9-8 in fata teamului german Duisburg VSC, ASC Szolnok, pregatita de Istvan Kovacs, fostul antrenor al nationalei Romaniei, s-a calificat, de asemenea, in turneul decisiv pentru prezenta in Liga. Partida derby cu CSM Digi Oradea, programata duminica la pranz, va stabili castigatoarea grupei.