FINAL / Rapid Bucuresti – Farul Constanta 3-2. Golul decisiv, in minutele de prelungiri! Giulestenii isi consolideaza pozitia de lider in Seria 1!

Rapid-FarulSambata seara, incepand cu ora 21:00, stadionul Giulesti a fost gazda partidei dintre Rapid Bucuresti si Farul Constanta, meci care a contat pentru etapa cu numarul 7 din Liga 2, seria a 2-a.

O partida care s-a ridicat mult peste media celor din Liga 1, spectatorii prezenti avand parte de 5 goluri unul mai frumos decat celalalt. Gazdele au deschis scorul in secunda 33, prin Claudiu Herea, pentru ca 10 minute mai tarziu sa majoreze diferenta prin Alex Ionita. Acesta avea sa fie si scorul pauzei. Constantenii nu au fost multumiti si au reintrat pe teren mult mai montati, iar in numai 4 minute au reusit egalarea, dar atat. Mai intai Nicola, ’61, urmat de Ivanovici, ’64, la o grava greseala in apararea giulestenilor. Acestia au atacat pana in minutele de prelungiri, cand Ionita a sutat imparabil, din 7-8 metri, cu spitul realizand „dubla” si scorul final!

Rapid se afla pe primul loc in clasament, cu 14 puncte acumulate dupa primele 6 runde, iar de la venirea lui Viorel Moldovan pe banca tehnica, echipa are numai victorii.

De cealalta parte, Farul se afla pe locul 4 inaintea acestei etape, la o distanta de 4 puncte de liderul Rapid, iar in ultima etapa acestia au cedat, scor 0-2, in deplasarea de la Slobozia, contra formatiei gazda Unirea.